Piotr Wnuk opowie o swoich wielomiesięcznych wyprawach do Laosu

0
209

Pierwsze w tym roku spotkanie „Palcem po mapie” zabierze nas do Laosu.

Piotr Wnuk opowie o trzech wielomiesięcznych wyprawach. Pokaże codzienne życie animistycznych społeczności laotańskich wiosek, odpowie na pytanie dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu. Wspomni w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście i w jakim celu składa się ofiarę z byka.
Opowie o Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. O kobietach z tej grupy etnicznej cechujących się różnorodnymi i wielobarwnymi strojami oraz efektownymi nakryciami głowy. Powie na czym polega test jajka i jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski.
Przybliży wierzenia i rytuały laotańskich społeczności. Zdradzi skąd pochodzi nazwa kraju, zobrazuje jak wytwarza się materiały tkane na krośnie i zdradzi z jakiej grupy etnicznej pochodzą kobiety, które stosują technikę batikową przy produkcji ubrań. 
Pan Piotr unaoczni wpływ chińskiej ekspansji inwestycyjnej na codzienne życie wioskowych społeczności. Opowie o szansach i zagrożeniach jakie niesie za sobą budowa hydroelektrowni znajdującej się na rzece Nam Ou. 

Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 17:00, w sali kawiarnianej Zamojskiego Domu Kultury.

Wstęp wolny. Spotkania z cyklu „Palcem po mapie” realizowane są w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni” dofinansowanego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2023.

Źródło: Zamojski Dom Kultury

286 Piotr Wnuk opowie o swoich wielomiesięcznych wyprawach do Laosu

 

Poprzedni artykułGeoskarby Gminy Zamość – zbiórka eksponatów geologicznych
Następny artykułUwaga! Ważna informacja dla kierowców – zmiana czasowej organizacji ruchu (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments