Zrozumienie podstaw Bitcoina

0
6

Czy zastanawiasz się nad podstawowymi rzeczami, które musisz wiedzieć o Bitcoinie? Jeśli tak, ten artykuł podkreśla kluczowe podstawy Bitcoin, które powinieneś znać.

Bitcoin to pierwszy na świecie udany zdecentralizowany system kryptowalut i płatności, uruchomiony w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, tajemniczego twórcę, który posługuje się tylko pseudonimem Satoshi. Termin “kryptowaluta” odnosi się do aktywów cyfrowych, za pomocą których użytkownicy zabezpieczają i weryfikują transakcje za pomocą kryptografii – naukowej praktyki kodowania i dekodowania danych. Blockchain przechowuje szczegóły transakcji często na komputerach rozproszonych na całym świecie za pomocą technologii blockchain, czyli rozproszonej księgi. Szukasz bezpiecznej platformy handlu kryptowalutami do inwestowania w Bitcoin? Następnie spójrz na Immediate Connect.

Bitcoin może być dzielony na mniejsze porcje zwane “satoshis” (do 8 miejsc po przecinku) i używany do płatności, ale jest również magazynem wartości, podobnym do złota. Ceny Bitcoina dramatycznie wzrosły od centa do dziesiątek tysięcy dolarów od momentu jego powstania.

Podczas omawiania kryptowalut, termin “zdecentralizowany” odnosi się do czegoś, co jest szeroko rozpowszechnione i nie ma jednej, scentralizowanej lokalizacji lub organu kontrolującego. Scentralizowane podmioty, takie jak banki i rządy, nie zarządzają infrastrukturą, która reguluje jej tworzenie, dostawy i bezpieczeństwo.

Zamiast tego, Bitcoin jest przeznaczony dla użytkowników do wymiany wartości bezpośrednio poprzez sieć peer-to-peer. Wszyscy użytkownicy są połączeni bezpośrednio bez użycia centralnego serwera lub firmy pośredniczącej. A to umożliwia udostępnianie danych, przechowywanie i wysyłanie i otrzymywanie płatności Bitcoin w czasie rzeczywistym między stronami. Możesz to osiągnąć, klikając na ten aby cieszyć się korzyściami z Bitcoinów.

Alternatywa dla tradycyjnych pieniędzy

Nakamoto stworzył Bitcoina jako alternatywę dla tradycyjnych pieniędzy, ostatecznie czyniąc go globalnie akceptowanym prawnym środkiem płatniczym, którego ludzie mogliby używać do kupowania towarów i usług.

Jednak zmienność jego cen utrudniła użyteczność Bitcoina jako metody płatności. Ludzie używają zmienności do wyjaśnienia, jak bardzo cena aktywów zmienia się w czasie. Cena Bitcoina może zmieniać się dramatycznie codziennie – a nawet z minuty na minutę – co dyskredytuje go jako odpowiednią opcję płatności.

Bitcoin funkcjonuje na wiele sposobów w opozycji do tradycyjnego pieniądza:

  • Nie jest zarządzany ani emitowany przez bank centralny.
  • Ma stałą podaż, a użytkownicy nie mogą dowolnie tworzyć nowych Bitcoinów.
  • Jego cena jest nieprzewidywalna.

Zrozumienie tych rozróżnień jest kluczowe dla zrozumienia Bitcoina.

Jak działa Bitcoin

Bitcoin działa w sieci peer-to-peer, co oznacza, że użytkownicy – zazwyczaj osoby lub podmioty chcące wymieniać Bitcoin z innymi w sieci – nie potrzebują pomocy pośredników do realizacji i potwierdzania transakcji. Inwestorzy mogą podłączyć swoje komputery bezpośrednio do tej sieci i pobrać jej księgę publiczną zawierającą wszystkie historyczne transakcje Bitcoin.

Ta publiczna księga wykorzystuje technologię “blockchain”, znaną również jako “technologia rozproszonej księgi”. Technologia blockchain umożliwia weryfikację, przechowywanie i porządkowanie transakcji kryptowalutowych w sposób trwały i przejrzysty. Niezmienność i odpowiedzialność są krytycznymi referencjami dla systemu płatności opartego na zerowym zaufaniu. Sieć aktualizuje kopię księgi każdego użytkownika, aby odzwierciedlić najnowsze zmiany za każdym razem, gdy nowe transakcje są zatwierdzane i dodawane do rejestru.

 Zrozumienie portfela Bitcoin

Portfel kryptowalutowy to aplikacja uruchamiana na komputerze lub dedykowanym urządzeniu, służąca do zabezpieczania, wysyłania i odbierania Bitcoinów. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, użytkownicy nie przechowują Bitcoin w portfelu. Zamiast tego, portfel zabezpiecza klucze kryptograficzne – wysoce wyspecjalizowany rodzaj hasła – które demonstrują własność określonej ilości Bitcoin w sieci Bitcoin.

Kiedy ktoś zakończy transakcję Bitcoin, własność monet przechodzi z nadawcy na odbiorcę, a sieć przypisuje klucze odbiorcy jako nowe “hasło” dostępu do Bitcoin. Aby zrealizować transakcje, musisz zaszyfrować i podpisać swoje transakcje Bitcoin za pomocą swoich kluczy prywatnych i publicznych. Musisz również dołączyć adres publiczny odbiorcy. Tylko odbiorca z prawidłowym kluczem prywatnym może odblokować lub zażądać przekazanego Bitcoina.

Poprzedni artykułCo sprawia, że Bitcoin jest wartościowy
Następny artykułMamy zwyciężczynię II Etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments