Wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 LBOT (zdjęcia)

0
194

W dniach 17-18 marca br. w Kierzbuniu odbyło się wspólne szkolenie brytyjskich kawalerzystów i pododdziału konnego 2 Lubelskiej Brygady OT. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programuwykorzystania koni w 2 LBOT.

Celem treningu taktycznego z wykorzystaniem koni była wymiana doświadczeń w zakresie użycia koni do realizacji takich zadań, jak pokonywanie stref niebezpiecznych i przeszkód terenowych, działania rozpoznawcze oraz transport wyposażenia wojskowego. Trening został przeprowadzony z inicjatywy żołnierzy z Pułku Kawalerii Armii Brytyjskiej (The Royal Lancers) stacjonujących w Polsce w ramach sił NATO. Szkolenie zaplanował i zorganizował pododdział konny 2 Lubelskiej Brygady OT.

– Zadania realizowaliśmy w terenie trudno dostępnym dla pojazdów mechanicznych, gdzie występuje duża liczba dolin, wzgórz, wód rzeczno-jeziornych oraz zwartych terenów leśnych. Szkolenie potwierdziło, że konie, jako alternatywny środek transportu w tych warunkach, są niezawodne ze względu na ciche i sprawne przemieszczanie, możliwość szybkiego pokonywania terenu podmokłego, zalesionego, pokonywania długich dystansów bez dodatkowego zabezpieczenia logistycznego – powiedziała kpr. Karolina Salamon, kierująca programem wykorzystania koni w 2 LBOT.

Brytyjczycy wysoko ocenili umiejętności jeździeckie, wiedzę i sposób użycia koni w warunkach taktycznych Wspólny trening jeździecki był fantastycznym doświadczeniem. Sposób wykorzystania koni w WOT do pokonywania trudnego terenu, jest interesującą taktyką, której nie stosujemy w armii brytyjskiej, tym bardziej było to wyjątkowe doświadczenie. Wielu naszych żołnierzy ma doświadczenie w jeździe konnej, a wysoko wykwalifikowani instruktorzy z 2 LBOT zadbali o to, aby było to ciekawe i pełne wyzwań szkolenie. Podczas naszego pobytu w Polsce intensywnie współpracowaliśmy z WOT i wiele się od nich nauczyliśmy, to jest współpraca, która będzie trwała przez wiele lat – powiedział por. Dan Evans, uczestnik szkolenia, rzecznik prasowy The Royal Lancers (Prince of Wales Troop).

2 LBOT jako pierwsza brygada WOT rozpoczęła wdrażanie projektu wykorzystania koni, m.in. do transportu uzbrojenia i wyposażenia w terenie trudno dostępnym. W październiku 2021 roku lubelscy terytorialsi po raz pierwszy wykorzystali konie w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”, do zabezpieczenia terenów przygranicznych z Białorusią. O skierowaniu patroli konnych na granicę zdecydowała, m.in. doskonała mobilność koni w trudnym terenie, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, szybkość przemieszczania, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie. Patrole konne 2 LBOT na granicy są z powodzeniem realizowane do dziś.

Poprzedni artykułOtwarcie Centrum Symulacji Medycznych Akademii Zamojskiej za 7,5 mln złotych
Następny artykułAndrzej Borowiec nowym szefem lubelskich lasów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments