Well Digested, projekt społeczny organizowany przez 7 uczennic z III LO w Zamościu

0
820

Well Digested to projekt społeczny organizowany przez 7-osobową grupę uczennic z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. „Olimpiada Zwolnieni z Teorii skierowana jest głównie do uczniów szkół średnich. Jest to nietypowa Olimpiada, w której uczniowie dobierają się w grupy, wybierają sobie temat, który opracowują w formie projektu. My startujemy w kategorii: Edukacja. Reklama społeczna” mówi Paula Tarnowska, uczennica II klasy liceum, biorąca udział w projekcie Well Digested.

Pozostałe uczennice biorące udział w tym projekcie to: Melania Molas, Emilia Bober, Aleksandra Dziadul, Martyna Skóra, Kinga Małocha i Izabela Naklicka.

Tym, co skłoniło uczennice do stworzenia projektu o tematyce zdrowotnej było powszechne bagatelizowanie podstawowych symptomów chorobowych układu pokarmowego oraz brak świadomości innych o chorobach Leśniowskiego Crohna, celiakii i refluksu żołądka. Jednym z głównych celów projektu było przeprowadzenie wywiadów z osobami chorymi i specjalistami, które posłużyły podczas prelekcji w trzech zamojskich szkołach podstawowych i pięciu ponadpodstawowych.

Wybierając temat do naszego projektu najpierw przeprowadziłyśmy ankiety z osobami dorosłymi jak i uczniami liceów. Zwróciłyśmy szczególna uwagę na to, że wiele osób nie interesuje się podstawowymi objawami choroby Leśniowskiego Crohna, celiakii czy refluksu żołądka, którymi może być zwykły ból brzucha. Bagatelizując ten objaw narażamy się na zbyt późne wykrycie u nas choroby” dodaje Paula Tarnowska.

Jesteśmy na etapie końcowym projektu. Organizowałyśmy warsztaty aby zapoznać uczniów zamojskich szkół z tą tematyka i naszym projektem. Kolejnym sposobem przekazu informacji są nasze media społecznościowe, na których regularnie dzielimy się zdobytą wiedzą w przystępny i czytelny sposób” zaznacza Paula Tarnowska.

Ostatnią inicjatywą projektu jest kiermasz wypieków organizowany w III liceum. Zebrane środki w formie darowizny uczennice planują przekazać na organizacje wspomagające osoby cierpiące na celiakię oraz chorobę Crohna.

Olimpiada Zwolnieni z Teorii jest konkursem ogólnopolskim dla uczniów szkół średnich. Finał już niebawem, bo 21 kwietnia. Mamy nadzieję, że nasz projekt zwiększy świadomość zarówno młodych, jak i dorosłych w kwestiach profilaktyki oraz wybranych przez nas chorób układu pokarmowego” powiedziała Paula Tarnowska.

Finaliści olimpiady otrzymują międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata.

zdjecie5 2 Well Digested, projekt społeczny organizowany przez 7 uczennic z III LO w Zamościu

Poprzedni artykułUDOSTĘPNIJ Zbiórka na budowę Jadłodzielni w Tomaszowie Lubelskim
Następny artykułZ ostatniej chwili. 16-latka związaną ze śmiertelnym pobiciem 16-latka z zarzutami
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments