Małpka Kiki ambasadorem zamojskiego zoo- obchody Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych w Zamościu

0
236

W dniach 6 -12 marca 2023 r. zamojskie zoo wspólnie z innymi polskimi ogrodami zoologicznymi będzie świętować 4. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Wydarzenie to ma na celu przedstawienie ważnej roli jaką pełnią współczesne ogrody zoologiczne przyczyniając się do ochrony i ratowania ginących gatunków zwierząt.

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów to wspólna akcja wszystkich ogrodów zoologicznych w naszym kraju, początkowo był to jeden dzień zainicjowany przez warszawski ogród zoologiczny, obecnie przekształcił się w cały tydzień, chcemy pokazać, że mówimy jednym głosem i mamy wspólne chęci aby promować ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, edukować, a w tym roku szczególną uwagę zwrócimy na rekreację w ogrodach zoologicznych” mówi Monika Skiba z Działu Edukacji zamojskiego ogrodu zoologicznego.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest ODPOWIEDZIALNA REKREACJA, a hasło wydarzenia to # ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt.

Ambasadorowie akcji (zwierzęta z polskich zoo), wcielając się w rolę posterunkowych z Patrolu ZOO, opowiedzą o konsekwencjach łamania regulaminu. Historie te opowiedziane „ku przestrodze” znajdą się w specjalnym wydaniu „Kuriera ZOO”, którego wersja on – line udostępniona będzie na stronie www.zoo.zamosc.pl oraz na profilu Facebook zamojskiego zoo. Ambasadorem zamojskiego zoo jest gibbon białoręki – Kiki.

W tym roku zwierzęta przemówią jako ochroniarze zoo, w zamojskim zoo wybraliśmy małpkę Kiki ponieważ zwiedzający, szczególnie z ciekawskimi małpkami, dążą do bezpośredniego kontaktu, chcą nakarmić, czy podać jakiś przedmiot a to są sytuacje niebezpieczne. Nasza Kiki będzie mówiła aby nie schodzić ze ścieżek i nie przekraczać barierek. O tym wszystkim będziemy mogli przeczytać w „Kurierze ZOO”, który pojawi się na naszej stronie internetowej” podkreśla Monika Skiba.

W związku z planowanymi obchodami TygoDnia Misji zamojskie zoo zaprasza do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym “ZOO-ARKA NOEGO XXI WIEKU”. Konkurs adresowany jest do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Praca konkursowa powinna przedstawiać zwierzę hodowane w zamojskim zoo należące do gatunku o znaczącym statusie zagrożenia. Na prace zamojskie zoo czeka do dnia 03.03.2023 r. W konkursie przewidziano nagrody rzeczowe w kilku kategoriach. Regulamin konkursu zamieszczony jest na stronie internetowej zamojskiego zoo.

W ramach obchodów TygoDnia Misji, w dniach 6-12 marca 2023 r., zamojskie zoo proponuje również udział w grze terenowej dotyczącej zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz zasad bezpiecznego zwiedzania zoo (jest to propozycja indywidualna dla dzieci w wieku szkolnym).

Odbędą się również warsztaty dla grup szkolnych – uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych, podczas których pracownicy zoo opowiedzą o roli (misji) współczesnych ogrodów zoologicznych ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialnej rekreacji. Na cykl 5 warsztatów, które zostaną przeprowadzone w dniach 6 – 10 marca 2023 r., obowiązują zapisy.

Warsztaty przewidziane są dla starszych klas szkół podstawowych, zostały jeszcze dwa dni na zapisy a lista jest już prawie pełna. Są jeszcze ostatnie miejsca” dodaje Monika Skiba.

Przez tydzień trwania obchodów TygoDnia Misji na Facebooku zamojskiego zoo pojawią się posty związane z działalnością współczesnych ogrodów zoologicznych. Udostępnione zostanie także, w wersji on–line specjalne wydanie „Kuriera ZOO”.

plakat konkurs plastyczny zoo arka noego xxi wieku Małpka Kiki ambasadorem zamojskiego zoo- obchody Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych w Zamościu

Poprzedni artykułNowe samochody dla zamojskich strażaków (zdjęcia)
Następny artykułSrebrny Certyfikat Lidera Aktywności Gospodarczej dla TBS w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments