1 marca br. odbędzie się XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

0
194

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie zaprasza na XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który po raz kolejny przejdzie ulicami Lublina. Wydarzenie odbędzie się 1 marca (środa) 2023 roku.

Wyruszymy o godzinie 17.30 z Placu Litewskiego, przejdziemy ulicami Krakowskie Przedmieście i Grodzka na Plac Zamkowy, gdzie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Zaporczyków.
1 marca upamiętniamy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej, walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim.

Jak mówi Karol Wołek, Prezes Zarządu Głównego Związku Narodowych Sił Zbrojnych, który zainicjował pomysł powstania Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

„Marsz jest dla każdego, dla wszystkich tych dla których liczą się ideały, wartości za które walczyli bohaterowie Polskiego Państwa Podziemnego abyśmy dzisiaj mogli być wolnymi ludźmi. Marsz jest manifestacją przywiązania do wolności, o którą walkę kontynuowali żołnierze, którzy po II wojnie nie złożyli broni. Naszym celem jest upamiętnienie ludzi, których mordowano, nie odnajdziemy ich ciał ani szczątków ale też niszczono pamięć o nich”.

Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy wyklętych jest największym tego typu Marszem w Polsce. W szczytowym okresie uczestniczyło w nim 12 tys. osób z Lublina i okolic. Jedynie w czasie pandemii było na Marszu mniej uczestników, z uwagi na brak możliwości zrzeszania się ale wierni Lublinianie w tym czasie Marsz organizowali nieformalnie.

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprasza do wzięcia udziału w XII Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

plakat 1 marca br. odbędzie się XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Poprzedni artykułTrądzik grzybiczy – co to jest i jak z nim walczyć?
Następny artykułWpadł, bo wjechał z tył radiowozu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments