Trądzik grzybiczy – co to jest i jak z nim walczyć?

1
295

Trądzik grzybiczy, nazywany również zapaleniem mieszków włosowych, jest chorobą dermatologiczną skóry, która wywoływana jest przez drożdżaki. Pomimo tego że na co dzień występują one na skórze, to jednak ich nadmierna ilość przyczynia się do powstawania stanu zapalnego, który prowadzi do licznych, ropnych zmian skórnych. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny tej choroby, a także – w jaki sposób się ją leczy.

Czym jest trądzik grzybiczy?

Trądzik grzybiczy to dolegliwość, którą wielu pacjentów wciąż myli z trądzikiem pospolitym – to duży błąd. Podczas gdy trądzik pospolity wywoływany jest przez bakterie zajmujące gruczoły łojowe, trądzik grzybiczy atakuje mieszki włosowe na skutek działalności drożdżaków. Występujące w nim zmiany skórne są swędzące i połączone z nadmiernym wydzielaniem sebum. Aby podjąć skuteczne leczenie trądziku grzybiczego, konieczne jest jak najszybsze postawienie właściwej diagnozy i prawidłowe rozpoznanie schorzenia. Pacjenci muszą mieć świadomość tego, że leczenie trądziku grzybiczego w taki sam sposób jak trądziku pospolitego może sprawić, że problemy skórne staną się jeszcze bardziej pogłębione.

Jakie są przyczyny trądziku grzybiczego?

Zgodnie z podanymi wyżej informacjami, trądzik grzybiczy wywołują drożdżaki namnażające się w nadmiernym tempie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sprzyjają temu określone warunki. Wysoka temperatura i wilgoć to czynniki, które tworzą doskonałe podłoże do rozwoju drożdżaków – to tak zwany klimat tropikalny. Pożywką dla tego typu drobnoustrojów są zanieczyszczenia gromadzące się na skórze, a także pot i łój. Nic więc dziwnego, że trądzik grzybiczy dotyka osób, które borykają się z nadmierną produkcją sebum przez skórę. Jeśli chodzi o przyczyny, które wywołują trądzik grzybiczy, to można zaliczyć do nich także przewlekłe i częste stosowanie sterydów i antybiotyków. Są to środki, które na dłuższą metę prowadzą do zaburzeń funkcjonowania naturalnej mikroflory organizmu. Nie bez znaczenia jest również osłabiony układ odpornościowy, choroby przewlekłe, niewłaściwa dieta, nadużywanie używek oraz długotrwały stres.

Więcej na temat tej choroby przeczytać można na stronie https://e-recepta.net/blog/tradzik-grzybiczy-przyczyny-objawy-leczenie/.

Objawy trądziku grzybiczego

Pacjenci zastanawiają się, jakie są najbardziej charakterystyczne objawy trądziku grzybiczego. Otóż, zaliczyć można do nich:

  • zaczerwienienie skóry,
  • silny łojotok,
  • świąd skóry – to czynnik, dzięki któremu można odróżnić trądzik grzybiczy od innych rodzajów tej choroby,
  • czerwone krostki powstające na skutek stanu zapalnego,
  • pogorszenie kondycji skóry w czasie lata,
  • zmiany skórne jednakowej wielkości, które pojawiają się na obszarze twarzy, klatki piersiowej, pleców i ramion. Przybierają postać cyst, guzków lub grudek.

Jak wygląda leczenie trądziku grzybiczego?

Bardzo ważne jest, by leczenie trądziku grzybiczego zostało podjęte jak najszybciej. Powinno się ono odbywać w porozumieniu z lekarzem dermatologiem, który nie tylko zdiagnozuje charakter schorzenia, ale także wybierze farmakoterapię – miejscową lub doustną. Trzeba mieć świadomość tego, że stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych w przypadku trądziku grzybiczego nie tylko nie przynosi żadnych oczekiwanych efektów, ale także może wręcz doprowadzić do nasilenia niepożądanych objawów. Trądzik grzybiczy leczy się głównie przy pomocy zewnętrznych maści, a także leków doustnych wykazujących działanie przeciwgrzybicze. Są to preparaty, które zawierają w swoim składzie clotrimazol bądź też ketokonazol. Są to środki dostępne głównie na receptę, a więc można kupić je dopiero po otrzymaniu od lekarza stosownego dokumentu.

Uzupełnieniem farmakoterapii mogą być dostępne w aptekach kremy lub balsamy, które mogą pozytywnie wpływać na kondycję skóry zajętej przez trądzik. W leczeniu trądziku grzybiczego nie sprawdza się antybiotykoterapia, a także leczenie środkami hormonalnymi bądź defininoidami.

Przydatne informacje na temat zdrowia dostępne są pod adresem https://e-recepta.net/blog/kategoria/zdrowie-ogolne/.

Trądzik grzybiczy – czy domowe sposoby pomagają?

Twarz, na której pojawił się trądzik grzybiczy, wymaga szczególnej i pieczołowitej pielęgnacji. Pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że szczególnie ważne jest unikanie dotykania, a także drapania zmian skórnych. W terapii warto wypróbować preparaty, których zadaniem jest regulacja wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, a także hamujące rozwój drożdżaków i grzybów na skórze.

W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzają się delikatne kosmetyki nawilżające, zwłaszcza te przeznaczone do pielęgnacji skóry alergicznej. Jak już wspomniano wyżej, typowe preparaty do cery trądzikowej są wręcz niewskazane. Pozytywne rezultaty może przynieść stosowanie szybko wchłaniających się i lekkich dermokosmetyków, jednak w niewielkich ilościach.

W momencie, kiedy trądzik grzybiczy pojawił się na ramionach, dekolcie i plecach, codzienna pielęgnacja może zostać uzupełniona o przeciwłupieżowe szampony do mycia skóry. Specjaliści zgodnie twierdzą, że liczbę używanych kosmetyków w trakcie leczenia trądziku grzybiczego najlepiej ograniczyć do niezbędnego minimum. W trakcie terapii koniecznie trzeba zrezygnować z używania peelingów, a także kosmetyków zawierających kwasy.

Pomimo tego że domowe sposoby mogą okazać się bardzo dużym wsparciem w leczeniu trądziku grzybiczego, to jednak z pewnością są niewystarczające do tego, żeby całkowicie się go pozbyć. Dlatego każdy pacjent, który zaobserwuje u siebie objawy choroby, powinien niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.

Wsparciem w walce z trądzikiem grzybiczym są ubrania wykonane z tkanin naturalnych, takich jak wiskoza, wełna, len i bawełna. Zapewniają one skórze dostęp świeżego powietrza i gwarantują komfort termiczny. Objawy trądziku można złagodzić także, zmieniając swoje codzienne nawyki żywieniowe. Bardzo ważne jest ograniczenie spożycia węglowodanów i zastąpienie ich w diecie produktami bogatymi w błonnik i zdrowe białko.

kurierzamojskipl Trądzik grzybiczy – co to jest i jak z nim walczyć?

Poprzedni artykuł23-latek odpowie za znęcanie się nad konkubiną
Następny artykuł1 marca br. odbędzie się XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MartynkaM

Dlatego przede wszystkim polecam oczyścić swój organizm, uważać na cukier i dbać o pielęgnację. Mi przede wszystkim dieta i dobrze dobrane kosmetyki pomogły. Cukier to nasz wróg a zwłaszcza przy trądziku. Z pielęgnacji polecam sevolium który działa antybakteryjnie, ale też regenerująco i odżywczo.