Ruszyły zapisy na Bieg Tropem Wilczym 2023

1
397

Bieg odbędzie się 5 marca o godzinie 12:00. „Zapisy będą odbywają się wyłącznie internetowo. Start i meta Biegu będą na Stadionie OSiR, trasa biegu wiedzie przez Park Miejski. Dystans Biegu Tropem Wilczym 2023 to 1963 m. Przed Biegiem na stadionie odbędzie się rejestracja uczestników, rozgrzewka i odśpiewanie hymnu państwowego. Bieg Tropem Wilczym odbywa się cyklicznie co roku” – mówi Agnieszka Turska, pracownik OSiR Zamość, organizatorka biegu w Zamościu.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

„W ubiegłym roku w Zamościu było 250 uczestników Biegu. Uczestnicy byli w przeróżnym wieku od kilkunastu lat do lat 60. czy 70.” podaje Agnieszka Turska.

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

 

Poprzedni artykułKoncert z okazji Dnia Kobiet w Zamojskim Domu Kultury
Następny artykułDo kontroli podał dokumenty kolegi. 48-latkowi z Zamościa grozi kara 5 lat pozbawienia wolności
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PierreDolnienty

Droga pani redaktor…. Pisze pani: zapisy ruszyły !!! I w całym obszernym tekście ani jednego słowa gdzie te zapisy. Linku też nie uświadczysz?