Powstała pierwsza w Polsce toaleta “neutralna płciowo”

0
396

W LXXV LO im. Jana III Sobieskiego w Warszawie powstała pierwsza w Polsce toaleta „neutralna płciowo”.

Toalety „neutralne płciowo” pojawiły się już w Szwecji i Wielkiej Brytanii teraz przywędrowały do Polski.

„Toaleta w LXXV LO powstała na wniosek Samorządu Uczniowskiego i nadal funkcjonuje” mówi Paweł Siedlecki, rzecznik prasowy Dzielnicy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. LXXV LO jest szkołą publiczną. W sprawę powstania toalety włączyła się Kampania Przeciw Homofobii, głosząc hasło „Toaleta nie powinna mieć płci”.

Takie toalety nie są niczym nowym, mamy je już w pociągach i restauracjach, dzięki czemu pozwalają osobom transpłciowym i niebinarnym komfortowo z nich korzystać.

Zalety toalet neutralnych płciowo: 1) gwarantują krótsze kolejki-każda osoba niezależnie od tożsamości płciowej, może korzystać z toalety, która w danym momencie jest wolna 2) pozwalają rodzicom obu płci mieć oko na swoje dzieci 3) dają możliwość asysty, gdy płeć opiekuna różni się od płci osoby, którą się opiekuje 4) zmniejszają koszty-można wybudować jedną toaletę zamiast dwóch 5) argumentem za wprowadzeniem toalet neutralnych płciowo jest to, że takie toalety w przeciwieństwie do toalet żeńskich i męskich, nie pogłębiają dysfonii społecznej odczuwanej przez osoby transpłciowe i niebinarne.

Główne wady toalet neutralnych płciowo: 1) zwiększone natężenie zmniejsza kontrolę nad utrzymaniem odpowiedniej higieny 2) mogą stać się przyczyną seksualnej napaści

O ile toalety unisex w pracy są dobrym rozwiązaniem, bo firma pokazuje, że stawia na równość płci to w szkołach sytuacja wygląda nieco gorzej. Szczególnie uczennice odczuwają niechęć przed skorzystaniem ze wspólnej toalety co skutkuje tym, że nie korzystają z niej przez cały dzień.

Wspomniana w artykule dysfonia społeczna jest według Kampanii Przeciw Homofobii najważniejszym argumentem za wprowadzeniem toalet „neutralnych płciowo”. Dysfonia społeczna to „dyskomfort związany z funkcjonowaniem w społeczeństwie, sytuacją taką może być wyrzucanie lub niewpuszczanie do przestrzeni jednopłciowej, takiej jak np.toaleta”.

„W LXXV LO funkcjonuje wiele innych toalet męskich i żeńskich. Toaleta, o której rozmawiamy nie jest dedykowana wyłącznie osobom niebinarnym i mogą z niej skorzystać wszyscy potrzebujący” dodaje Paweł Siedlecki.

Poprzedni artykułJest praca – oferty z PUP
Następny artykuł“Interaktywny warsztat o MIŁOŚCI” dla dzieci w Zamojskim Domu Kultury
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments