Jak wygląda żywienie dzieci w szkołach w Zamościu, Chełmie i Rzeszowie?

0
1131

Odpowiednie żywienie ucznia jest warunkiem jego prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Wpływa także na wyniki osiągane w trakcie nauki” napisane jest na stronie rządowej Ministerstwa Zdrowia. Czytamy dalej „Posiłki, które uczeń spożywa w domu i w szkole, powinny zapewniać mu odpowiednią siłę do nauki i zabawy. Jednocześnie nie mogą one powodować nadmiernego pobudzenia (np. poprzez dostarczanie zbyt dużej ilości słodkich i tłustych pokarmów, co może skutkować nadwagą i otyłością)”.

Sprawdźmy jak i za ile, w realu, wygląda żywienie dzieci w szkołach. Na tapetę bierzemy szkoły z Zamościa, Chełma i Rzeszowa.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Zamościu nie prowadzi własnej stołówki. Jak informuje Beata Smolińska, pedagog szkoły „ Ogłaszany jest przetarg, ajent, który ten przetarg wygrywa, wynajmuje pomieszczenia przy szkole zaadaptowane na stołówkę szkolną, gdzie wydawane są posiłki. Kwota na dzienną rację żywnościową dla ucznia to 14 zł. Dziś na obiad mamy zupę jarzynową a na drugie danie schab pieczony z sosem do tego kasza jęczmienna i surówka z kapusty pekińskiej oraz kompot. Oczywiście są rodziny wspierane przez Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej”.

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu prowadzi własną stołówkę. „Rodzic za obiad składający się z dwóch dań płaci w naszej szkole 12,50 zł jest możliwość zakupu samej zupy za 3,50 zł. Przykładowo na obiad dzisiaj będzie zupa fasolowa, kotlet drobiowy z ziemniakami i surówki oraz kompot” mówi Ewa Korniewska, kierownik gospodarczy szkoły.

MCPR w Zamościu realizuje wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”, na lata 2019-2023 program dofinansowywany jest z dotacji budżetu państwa, jest to maksymalnie 80 %, gmina jest zobowiązana zapewnić wkład własny na poziomie nie niższym niż 20%” mówi Marta Rzeszowska, pracownik MCPR w Zamościu.

Szkoły z terenu Miasta Zamość ustalają cenę obiadu indywidualnie z podmiotami zewnętrznymi świadczącymi usługi cateringowe (przetarg ogłasza szkoła i wybiera kontrahenta). MCPR w Zamościu zawiera porozumienia ze szkołami w zakresie obowiązującej stawki żywieniowej.

Dożywianie w ramach Programu prowadzone jest w Zamościu w 38 punktach w tym: 2 Żłobkach, 15 przedszkolach, 15 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz 6 innych punktach. W roku 2022 wydano 36 014 posiłków dla dzieci i młodzieży o wartości 344 291,00 zł w przeciętnej cenie 9,56 zł” informuje Marta Rzeszowska.

GOPS w Zamościu, osobom, które spełniają kryterium dochodowe czyli 200% x 600 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym finansuje sto procent kosztów obiadu; obiady w szkołach w Zamościu wahają się od kwoty 8 zł do 14-15 zł za te najdroższe” mówi Ewelina Moniak z GOPS w Zamościu.

Nieco inaczej sprawy obiadów w szkołach i ich finansowania wyglądają w Rzeszowie.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie jest stołówka prowadzona przez szkołę. „Na dzienną rację żywnościową dla jednego ucznia przeznaczamy 6 zł. Dzisiaj na obiad była zupa ogórkowa z ziemniakami, do tego pieczywo. Na drugie danie gulasz wieprzowy z szynki, do tego kasza gryczana wymieszana z kaszą jęczmienną oraz surówka z buraka ćwikłowego z jabłkiem i papryką z odrobiną oleju oraz przyprawami pieprzem i solą” mówi intendent szkoły Maria Bielecka. „Koszt obiadu uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od tego ile dzieci korzysta z gorących posiłków, czy umowy przetargowe podpisywane są na produkty na cały rok. 6 zł to jest kwota jaką płaci rodzic za tak zwany „wsad do kotła”, czyli produkty, z których przygotowywany jest obiad. Pensje pracowników stołówki, media, to znaczy woda, gaz, energia elektryczna opłacane są z budżetu miasta Rzeszów” zaznacza Maria Bielecka.

Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 13 w Rzeszowie, szkoła ma własną stołówkę. „U nas uczniowie za obiad płacą 5 zł, ponad połowa uczniów szkoły korzysta z obiadów w szkole” podkreśla dyrektor szkoły Barbara Masniak. Obiad na dzisiaj to: zupa pomidorowa z ryżem, śmietaną i zieleniną; sznycle drobiowe, ziemniaki, surówka z czerwonej kapusty oraz kompot owocowy.

W Rzeszowie tylko trzy szkoły nie mają możliwości prowadzenia własnej stołówki ze względu na brak pomieszczeń i tam działają firmy cateringowe również dofinansowywane z budżetu miasta Rzeszów. W jednej z nich koszt na jednego ucznia to 9,29 zł, gdzie rodzic pokrywa kwotę 6,29 zł, w drugiej zaś koszt jednego obiadu to 9,18 zł tu rodzic pokrywa kwotę 6 zł” informuje Krystian Przełożny, pracownik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszów.

W Rzeszowie dzieci także korzystają z różnych form dofinansowywania.

W Szkole Podstawowej nr 11 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie jest stołówka szkolna. „Dziecko za obiad płaci 5 zł, obiady są dwudaniowe z kompotem aby utrzymać kwotę 5 zł zrezygnowaliśmy z codziennych deserów ale co kilka dni dodajemy batonik, wafelek lub owoce”podkreśla dyrektor szkoły Andrzej Kosiniec. Dyrektor dodaje „obiady są smaczne, mnie smakują”.

Szkoła Podstawowa nr 2 im.ks.S.Staszica w Chełmie korzysta z cateringu. „Obiad w naszej szkole to koszt 10 zł, piętnaścioro dzieci korzysta z dofinansowania z MOPR, rodzice pozostałych dzieci płacą sami za obiady. Dziś na obiad będzie zupa zimowa grochówka z ziemniakami i kiełbaską, na drugie danie będzie mieszanka warzyw chińskich w sosie słodko-kwaśnym z indykiem do tego kompot” opowiada dyrektor szkoły Lidia Kowalczuk.

Sprzedaż posiłków w szkołach nie jest objęta podatkiem od towarów i usług. Od 1 września 2022 roku ustawa Prawo oświatowe a dokładniej art. 106a ust.1 tejże ustawy nakłada obowiązek na szkoły podstawowe zapewnienia uczniom jednego gorącego posiłku w ciągu dnia i stworzenia możliwości jego spożycia podczas pobytu w szkole.

Pozostaje zadać pytanie, dlaczego w jednych szkołach, tak samo wartościowy posiłek, nawet tam gdzie jest catering, opłaca się ugotować i wydać obiad za 9 zł a w innych jest to 15 zł od jednego ucznia?

Poprzedni artykułWpadł, gdyż jechał z włączonymi światłami przeciwmgielnymi. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. 
Następny artykułPadł nowy rekord zebranych pieniędzy podczas 31. Finału WOŚP w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments