Daj coś z siebie. Podziel się krwią

0
312

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przekazuje roczny harmonogram akcji poboru krwi w województwie lubelskim. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcjach poboru krwi i podzielenia się darem życia-krwią z potrzebującymi. W województwie lubelskim mamy 30 113 dawców krwi, głównie są to mężczyźni w wieku 25-44 lat. Jednak do oddawania krwi zachęcamy wszystkich.

Rozmawiamy z Pawłem Filipem kierownikiem Działu Promocji i Marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Na pytanie dlaczego warto oddać krew Paweł Filip odpowiada „Jest jeden zasadniczy powód, krwi nie da się wyprodukować, nosimy ja w sobie. Krew ratuje życie lub pomaga w dojściu do zdrowia, każdy może się nią podzielić. W szpitalach leżą setki ludzi, jeśli nie będzie krwi do operacji, nie będziemy mogli ratować życia i zdrowia ludzi”.

Oddanie krwi to poświęcenie jednego dnia ( a dokładnie godziny lub dwóch), za który ma się wolne od pracy czy szkoły. Dodatkowo w czasie pandemii i okresie popandemicznym wolny jest również kolejny dzień po oddaniu krwi.

W różnych okresach potrzebne są różne grupy krwi. „Największe zapotrzebowanie jest na wszystkie grupy minusowe 0-, A-, grupy AB mamy pełne zapasy na ten moment ale oczywiście również zachęcamy do oddawania” podkreśla Paweł Filip.

Największą nagrodą za oddanie krwi jest świadomość, że uratowało się czyjeś życie i zdrowie. Jednak każdy krwiodawca otrzymuje słodki upominek, aby wyrównać bilans energetyczny (jest to 9 czekolad) oraz czasami dodatkowo rozdawane są małe upominki promujące oddawanie krwi.

HARMONOGRAM AKCJI STAŁYCH NA 2023 ROK

 

Poprzedni artykułLV Sesja Rady Miasta Zamość
Następny artykułSzklarnia ogrodowa – dlaczego warto?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments