Od 1 stycznia 2023 roku NFZ będzie finansował podanie szczepienia przeciw grypie

0
209

Grypa nadal groźna. „W samym styczniu w mieście Zamościu na grypę i zachorowania grypopodobne zapadło już 2420 osób a w powiecie zamojskim takich zachorowań było 846. Hospitalizowano 49 osób. Ani w tym roku ani w całym sezonie nie było w naszym regionie zgonów z powodu grypy” informuje dr Weronika Wełniak-Momot z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczej w Zamościu. Do najczęstszych objawów grypy należą: zmęczenie, osłabienie oraz bóle głowy, mięśni i stawów. W dalszej kolejności chory odczuwa także inne objawy, jak suchy kaszel, ból gardła oraz nieżyt nosa.

W tym sezonie chorzy zgłaszają wyjątkowo wysoką gorączkę, sięgającą 40 stopni Celsjusza. Lekarze ostrzegają: Powikłania po grypie są rzeczą najgroźniejszą. To powikłania zabijają. Grypa jest paskudną chorobą, jeżeli chodzi o powikłania pulmonologiczne, czyli zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok. Zapalenie pneumokokowe płuc jest czwarta przyczyną zgonów u osób dorosłych. Do tego powikłania neurologiczne różnego typu: zapalenie opon mózgowo rdzeniowych, zapalenie mózgu.

Lekarze apelują, że jedyną szansą aby nie zachorować lub łagodniej przejść grypę są szczepienia. W tym roku NFZ sfinansuje szczepienia dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75 roku życia dla tych grup szczepionki są bezpłatne.

Poprzedni artykułDewastacja na cmentarzu
Następny artykułJak poradzić sobie z częstymi infekcjami?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments