Jak poradzić sobie z częstymi infekcjami?

0
259

Przed przeziębieniami i innego rodzaju infekcjami nie można się zupełnie uchronić, ale możliwe jest zmniejszenie ich częstotliwości oraz złagodzenie symptomów dzięki zadbaniu o czystość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Poczucie bezpieczeństwa, które mamy przebywając w domu, może sprawiać mylne wrażenie, iż chociaż na zewnątrz widoczne jest gołym okiem zanieczyszczone powietrze, to we własnych czterech ścianach nic nam nie zagraża. Niewątpliwie takich zanieczyszczeń jest znacznie mniej budynkach, niemniej one i tak w pewnym stopniu przedostają się do wnętrz, a wielogodzinna i codzienna ekspozycja na nieodpowiednie związki zrobi swoje. Dlatego, zanim ludzkość będzie w stanie poradzić sobie z emitowaniem zanieczyszczeń do powietrza, powinniśmy pomyśleć o oczyszczaniu go w naszym najbliższym otoczeniu. Służą temu zaawansowane urządzenia takie jak oczyszczacze powietrza.

Częste infekcje – jak można im zapobiec? 

Jeśli dotyczą nas często występujące infekcje górnych dróg oddechowych, zanieczyszczenia i wirusy obecne w powietrzu, którym na co dzień oddychamy, mogą być tego przyczyną. Na szczęście urządzenie takie, jak np. Dyson oczyszczacz powietrza sprawdzi się bardzo dobrze do usuwania wszelkich szkodliwych dla nas cząsteczek i na pewno pomoże w łatwiejszym oddychaniu.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

W sporym uproszczeniu, oczyszczacze powietrza złożone są z filtrów oraz wentylatorów. Rolą wentylatorów jest zassanie powietrza z otoczenia oraz jego przepuszczenie przez system filtrów, który separuje zanieczyszczenia od pozostałego powietrza. Czyste, przefiltrowane powietrze wdmuchiwane jest ponowne do otoczenia.

Typ użytych filtrów odpowiedzialny jest za to, jakie zanieczyszczenia zostaną usunięte z powietrza dzięki oczyszczaczowi. Obecnie, w przypadku większości modeli montuje się trzy typy filtrów:

  • filtry wstępne – zatrzymują one największe cząsteczki zanieczyszczeń, na przykład złuszczony naskórek, sierść, włosy oraz kurz,
  • filtry węglowe – ich składnikiem jest węgiel aktywny, który neutralizuje skutecznie intensywne wonie oraz organiczne związki lotne,
  • filtry HEPA – najbardziej zaawansowane z filtrów, które niwelują z powietrza prawie 100 procent zanieczyszczeń, między innymi alergeny, kurz lub pył zawieszony.

Dlaczego warto się zdecydować na posiadanie oczyszczacza powietrza w domu? 

Oczyszczacze powietrza, jak np. Dyson oczyszczacz pozwolą nam przede wszystkim na oddychanie czystym powietrzem pozbawionym wirusów, bakterii czy pyłów. Urządzenia te złożone są filtrów oraz odpowiedniego wentylatora. Rolą wentylatora jest zassanie powietrza pochodzącego z otoczenia, które jest później przepuszczane przez filtry. Po etapie oddzielenia zanieczyszczeń od powietrza jest ono znowu wpuszczane do otoczenia dzięki wentylatorowi.

Z tego względu filtr stanowi jedyną część oczyszczacza, która wymagać będzie poświęcenia regularnej uwagi – w wypadku oczyszczaczy standardowych, które wyposażone są w filtry HEPA, będzie to wymiana na zupełnie nowy, w przypadku tak zwanych filtrów zmywalnych zaś – mycie wodą oraz możliwość późniejszego ponownego użytkowania.

 

Poprzedni artykułOd 1 stycznia 2023 roku NFZ będzie finansował podanie szczepienia przeciw grypie
Następny artykułZamość, ulica Patryzantów: Jeep w Volkswagena.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments