Wszystko, co musisz wiedzieć o zestawach barmańskich

0
215

Zestawy barmańskie, to niezbędny element każdego barmana, ale również osób prywatnych, które chcą własnoręcznie tworzyć koktajle. Tworzenie drinków za pomocą profesjonalnego sprzętu gwarantuje ich wysoką jakość, walory smakowe, a także uatrakcyjnienie niejednej imprezy.

Zestawy barmańskie

Do przygotowania pysznych koktajli, konieczny jest odpowiedni zestaw barmański. W sklepach są różne podróbki, można z nich przygotować napój, jednak nie oddadzą one całego smaku i aromatu, jaki można z nich wydobyć, dlatego zdecydowanie lepiej zainwestować w profesjonalny sprzęt. Podstawowy sprzęt barmański to zaledwie kilka akcesoriów, które można rozbudować o dodatkowe elementy. Profesjonalni barmani często mają do dyspozycji nie tylko podstawowe, ale również dodatkowe narzędzia, natomiast dla amatorów koktajli zazwyczaj wystarczy podstawowy zestaw, który zawsze można rozbudować.

Co wchodzi w skład zestawu barmańskiego?

Shaker

Podstawowe narzędzie do tworzenia drinków. Wśród nich można wyróżnić: trzyczęściowy cobbler oraz dwuczęściowy shaker bostoński lub francuski. Dla amatorów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w zupełności wystarczy shaker cobbler. Składa się on pokrywy z sitkiem, korka i wysokiego naczynia.

W skład dwuczęściowego shakera francuskiego wchodzi wysoki pojemnik oraz pokrywki. Dwuczęściowy bostoński składa się z wysokiego pojemnika, szklanki z grubego szkła, które łączą się ze stalowym pojemnikiem. Ten model wymaga wprawy w używaniu i jest najchętniej używany przez profesjonalnych barmanów.

Trzyczęściowe cobblety mają wbudowane sitko, natomiast przy dwuczęściowych używa się go jako osobne narzędzie.

Sitko barowe

Prostsze i tańsze modele mają je wbudowane. Służy do odcedzania owoców, lodu, ziół i innych użytych produktów do przygotowania drinka. . Posiada charakterystyczne sprężynki.

Miarka (jigger)

Służy do precyzyjnego odmierzania syropu, alkoholu lub innych płynów. Najczęściej używane są miarki dwustronne, które mają dwie różne pojemności, dzięki czemu odmierzanie jest łatwiejsze. Amatorzy drinków, czasami zastępują miarkę kieliszkiem.

Muddler

Jest to ugniatacz z wypustkami ułatwiającymi rozgniatanie ziół i owoców. Wydobywa on cały aromat i smak z rozgniatanych produktów.

Łyżka barmańska

Długa, cienka, ze spiralnie skręconą rączką. Jej długość waha się od 20 do 30 cm. Szczególnie przydatna do drinków, których nie można mieszać w shakerze.

Dodatkowe akcesoria barmańskie

Oprócz podstawowych narzędzi barmańskich, które są absolutną koniecznością w przygotowywaniu koktajli, są również dodatkowe narzędzia usprawniające pracę. Zazwyczaj używane przez profesjonalistów w barach. Można je kupić w zestawie lub dokupić jako osobne elementy.

Nalewak do butelek

Dozownik, który bardzo ułatwia przelewanie alkoholu do szklanek, jak również odmierza ilość potrzebnych do przygotowania drinków.

Sitko julep

Sitko przydatne do odcedzania większych kawałków owoców i lodu.

Zester

Jest to specjalny nożyk, do owoców. Będzie szczególnie przydatny dla osób lubiących drinki z cytryną.

Sitko stożkowe

Przydaje się do odcedzania ziół, miąższu oraz mniejszych kawałków lodu i owoców.

Kostki do drinków

Zadaniem tego narzędzia jest schłodzenie drinków, bez używania lodu. Kostki lodu mogą rozcieńczać koktajle, co wpływa na ich smak.

Otwieracze do butelek

Służą do otwierania butelek, które zawierają płyny niezbędne do przygotowania drinków.

Mieszadełka

Występują w wielu kolorach i kształtach oraz stanowią świetną ozdobę do każdego rodzaju koktajlu. Dzięki wymieszaniu pitego napoju raz na jakiś czas można ciągle delektować się jego pełnym smakiem.

Robiąc drinki sporadycznie, głównie dla siebie wystarczy najbardziej podstawowy sprzęt. W razie potrzeby zawsze można go rozbudować, gdy okaże się, że robienie drinków sprawia przyjemność i chce się do tego podejść bardziej profesjonalnie. Kompletne zestawy przeznaczone są głównie dla barmanów.

fot. pixabay

Poprzedni artykułZamojska Karta Seniora
Następny artykułCzy polisa OC jest obowiązkowa?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments