Czy polisa OC jest obowiązkowa?

0
269

Przy zakupie pierwszego pojazdu nie do końca wiadomo, czy należy zawrzeć polisę ubezpieczeniową OC, czy może jednak nie. Zasada jest taka, że każdy pojazd, który podlega obowiązkowej rejestracji w Wydziale Komunikacji musi posiadać ważną polisę Odpowiedzialności  Cywilnej Posiadaczy Pojazdów Mechanicznych. Dotyczy to zarówno młodocianych kierowców, którzy zazwyczaj są współwłaścicielami motoru, czy samochodu.

Gdzie zawrzeć polisę OC pojazdu?

Polisę ubezpieczeniową OC można zawrzeć zarówno stacjonarnie, jak i online. Warto sprawdzić także kalkulator OC online, który po wpisaniu parametrów pojazdu daje możliwość wybrania najbardziej atrakcyjnej oferty. Dzięki temu można mieć pewność związaną z tym, że uda wybrać się najlepsze nie tylko finansowo, ale także pod względem zakresu rozwiązanie.

Jest to mistrzowskie rozwiązanie w przypadku osób, które mają świadomość tego, jak ważne jest zawarcie dobrej polisy OC komunikacyjnego oraz OC w życiu prywatnym. Należy więc mieć pewność związaną z tym, iż obie te składowe mimo tego samego początku dotyczą zupełnie innych dziedzin. OC w życiu prywatnym dotyczy szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim i za osoby niepełnoletnie we wszystkich przypadkach odpowiadają ich rodzice.

Polisa OC komunikacyjnego – to musisz wiedzieć

Obowiązek posiadania ważnej polisy OC powstaje najpóźniej w dniu, w którym dokonywana jest rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji. Wyjątek może stanowić pojazd zakupiony z ważną polisą Odpowiedzialności Cywilnej, z której nowy nabywca chce nadal korzystać, do czego ma prawo. Warto jednak wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Ubezpieczenie OC:

– najczęściej zawierane jest na okres 12 miesięcy, krótsze polisy zawrzeć może jedynie komis samochodowy.

– można rozłożyć płatność na 1, 2, 4 raty w zależności od posiadanych zasobów finansowych. Należy jednak pamiętać, że im większa ilość rat, tym większa zwyżka za składkę.

– zawieramy na samochody osobowe, motocykle, ciągniki itd.

– jest obowiązkowe, a za jego brak grożą kary nałożone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

– można zawrzeć w dowolnej firmie ubezpieczeniowej.

Co z polisą OC, gdy kupiłem lub sprzedałem samochód?

W chwili, gdy będzie miała miejsce sprzedaż lub nabycie samochodu konieczne jest poinformowanie o tym fakcie nie tylko Wydziału Komunikacji. Informacja o zmianie właściciela musi dotrzeć także do tego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym aktualnie trwa polisa ubezpieczeniowa OC komunikacyjnego.

W celu dokonania takiego zgłoszenia niezbędne jest udanie się do multiagencji lub skontaktowanie z agentem danej firmy. Konieczne jest dostarczenie umowy kupna-sprzedaży danego pojazdu, który miał wykupione obowiązkowe OC komunikacyjne. Wówczas zadaniem pracownika Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest zamieszczenie takiego faktu w systemie.

Dlaczego konieczne jest poinformowanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego o zmianie właściciela pojazdu?

Jest to kluczowe z tego względu, że w przypadku szkody lub też nie wypowiedzeniem trwającej umowy OC policja i firma ubezpieczeniowa w dalszym ciągu mogą dochodzić swoich praw od poprzedniego właściciela. Fakt nie zgłoszenia sprzedaży pojazdu sprawia, iż nikt nie musi mieć świadomości tego, że dany samochód, czy motocykl zmieniły swojego właściciela.

Polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest więc obowiązkowa w przypadku wszystkich pojazdów mechanicznych. Zawarcie polisy OC w życiu prywatnym jest dobrowolne i kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych na rok na rodzica oraz niezliczoną liczbę dzieci.

fot:Unsplash

Poprzedni artykułWszystko, co musisz wiedzieć o zestawach barmańskich
Następny artykuł11 milionów przewiezionych ton – najlepszy wynik w historii Spółki PKP LHS
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments