Narty zjazdowe – jak dobrać odpowiednie?

0
163

Narty zjazdowe – jak dobrać odpowiednie?

Jazda na nartach bez wątpienia jest wspaniałym rodzajem aktywności, zwłaszcza dla osób lubujących się w sportach zimowych. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak ekscytujące, tak i równie niebezpieczne mogą być sporty zimowe. Podczas szaleństw na stoku narciarskim szczególnie ważne jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości sprzęt narciarski, dzięki któremu będziemy czuć się bezpiecznie w każdej, nawet najmniej spodziewanej sytuacji.

Warto wiedzieć, że odpowiedni dobór i zakup nart zjazdowych nie jest zadaniem prostym. W sklepach narciarskich aktualnie znajdziemy najróżniejsze rodzaje nart, które dedykowane są poszczególnym rodzaje dyscyplin sportowych. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób przygotować się do narciarstwa zjazdowego oraz jak dobrać odpowiednie narty zjazdowe.

Czym jest narciarstwo zjazdowe?

Wspomniane narciarstwo zjazdowe, nazywane również alpejskim, jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych form narciarstwa uprawianego przez miłośników sportów zimowych. Co ciekawe, w obrębie narciarstwa zjazdowego wyróżnić możemy przynajmniej kilka głównych dyscyplin, a każda z nich wymaga określonego rodzaju sprzętu. Narciarstwo zjazdowe uprawiane jest przede wszystkim na stokach narciarskich, nartostradach oraz szlakach górskich. Warto wiedzieć, że narty zjazdowe charakteryzują się zupełnie innym profilem poprzecznym, jak i podłużnym, a także odmienną technologią, czy nawet materiałami, z których są wykonane.

Rodzaje nart zjazdowych

Chcąc przypisać poszczególne rodzaje nart do danej grupy należy w pierwszej kolejności określić ich geometrię, a więc długość, szerokość, taliowanie oraz sztywność. W przypadku nart zjazdowych szczególnie istotną rolę pełni profil boczny narty, który uzupełniony został rockerem który wpływa na kształt czubka oraz końcówki narty. Wspomniane zabieg w znacznym stopniu wpływa na większą progresywność oraz skrętność narty.

Jednymi z najpopularniejszych nart zjazdowych bez wątpienia są narty allround, które polecane są przede wszystkim osobom początkującym, jak i średniozaawansowanym. Wspomniany model nart posiada niewielki promień skrętu dzięki czemu jest to idealny wybór dla osób ceniących sobie pewność i wygodę.

Równie popularnymi nartami są narty allmountain, które często wybierane są przez amatorów do jazdy po zróżnicowanej nawierzchni. Umożliwiają one dynamiczną jazdę po stokach oraz jazdę poza trasami.

Narty zjazdowe typu race to z kolei model dla osób lubiących szybką i ekstremalną jazdę! Są idealnym wyborem dla osób zaawansowanych, których umiejętności pozwalają na nieco więcej szaleństwa!

Wśród nart zjazdowych wyróżniamy także narty freestyle, które charakteryzują się szczególną wytrzymałością oraz odpornością. Ponadto, wyposażone są w twintip, a więc zadarty dziób i piętę narty.

Wszelkie z omawianych modeli nart zjazdowych znajdziesz w ofercie firmy Head! Head Narty to znakomity wybór dla każdego miłośnika perfekcji i komfortu! Sam zdecyduj, które z nich wybierasz do swoich zimowych szaleństw!

Poprzedni artykułPożar ciężarówki z drewnem na trasie do Krasnegostawu (zdjęcia)
Następny artykułChcesz mieć oryginalny taras? Na pewno mamy coś specjalnego dla Ciebie.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments