78-latek “wszedł do gry” na internetowej giełdzie i stracił prawie 20 000 złotych

0
191
źródło: Policja

78 latek chciał zainwestować swoje oszczędności na internetowej giełdzie. Za namową fałszywego doradcy finansowego zainstalował program, który miał obrazować zyski jakie osiągnie podczas inwestycji, tak naprawdę był to program do zdalnego sterowania systemem operacyjnym. Wkrótce okazało się, że zamiast zysków mieszkaniec powiatu biłgorajskiego poniósł straty na kwotę prawie 20 000 złotych.

Mieszkaniec powiatu biłgorajskiego zgłosił się na policję i poinformował, że stracił prawie 20 000 złotych podczas inwestycji na „internetowej giełdzie”. Swoje oszczędności miał pomnożyć poprzez inwestycje w waluty.

Podczas przeglądania stron w Internecie mężczyzna kliknął w reklamę „firmy brokerskiej” i „wszedł do gry”. Bardzo szybko skontaktowała się z nim kobieta, która twierdziła że będzie mu pomagać.  Oszustka „pomogła” mu założyć konto na platformie inwestycyjnej, które tak naprawdę było oprogramowaniem do zdalnego sterowania systemem operacyjnym. Początkowo mężczyzna „zainwestował” niewielką kwotę. Następnie skontaktował się z nim mężczyzna, który namówił go do przesłania kolejnych pieniędzy. 78 – latek zgodził się i na wskazane przez oszusta konto wpłacił prawie 18 000 złotych. Kiedy postanowił wypłacić zainwestowane pieniądze wraz z rzekomym zyskiem napotkał na trudności, a zachowanie „doradcy finansowego” wzbudziło jego niepokój wtedy pomyślał, że mógł zostać oszukany i zgłosił się na policję.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozwagi w wszelkiego rodzaju transakcjach i inwestycjach internetowych. Oszuści wykorzystują niewiedzę, naiwność, brak zabezpieczeń w komputerach czy łatwowierność osób korzystających z sieci. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo w wirtualnej przestrzeni zależy od samych jej użytkowników. Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia systemowe jeżeli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.

Poniżej kilka zasad bezpieczeństwa, o których warto pamiętać, aby nie paść ofiarą oszustów podczas transakcji internetowych:

• zawsze sprawdzaj podmiot, który reprezentuje rozmówca – zweryfikuj opinie o nim w Internecie, wpisując w  wyszukiwarce nazwę podmiotu z różnymi hasłami pomocniczymi na przykład “oszustwa”, “wiarygodność” lub “opinie”
• nie instaluj oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku; nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji
• nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami ani wysokimi zarobkami
• nigdy nie klikaj w nieznane linki
• nie instaluj nieznanych aplikacji w telefonie
• nie udostępniaj danych, nie podawaj haseł, pinów, ani kodów dostępu.

Źródło: KMP Biłgoraj, aspirant Joanna Klimek

Poprzedni artykułTym razem nietrzeźwy mężczyzna za kierownicą.
Następny artykuł” Święta po zamojsku” Przegląd Twórczości Jasełkowej i Kolędniczej. FOTORELACJA
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments