Uczniowie zamojskiego Plastyka dekorują choinkę w Pałacu Prezydenckim

0
511

Choinka w Pałacu Prezydenckim ozdobiona przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu

2 grudnia bożonarodzeniową choinkę w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego udekorowała Pierwsza Dama wspólnie z uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu.

Praca nad przygotowaniem projektu i jego realizacją trwała półtora miesiąca. Uczniowie pod opieką nauczycieli wykonali dekoracje nawiązujące do trwającego roku romantyzmu w Polsce, a także inspirowali się ornamentami kamieniczek zamojskich , chcąc podkreślić regionalny charakter stworzonych ozdób. Wykonaliśmy je techniką papieru czerpanego . Pulpę – masę, która stanowi bazę pozyskaliśmy z miękkiego papieru, który barwiliśmy barwnikami naturalnymi, np. herbatą czarną, zieloną, rumiankiem, cynamonem, kurkumą. Do zdobienia papieru czerpanego zastosowaliśmy zasuszone wcześniej zioła, kwiaty, trawy, zboża, zebrane z roztoczańskich pól. Tak przygotowanym papierem wykładaliśmy wykonane z gipsu formy negatywowe. Po wyschnięciu odciśnięte formy sklejaliśmy tworząc ozdobę choinkową. Stosując te tradycyjne metody chcieliśmy zwrócić uwagę na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska, stąd charakter prac ma wymiar ekologiczny .

Inny rodzaj dekoracji powstał w pracowni projektowania graficznego. Projekty koncepcyjne, przetworzone na grafikę wektorową zostały wycięte w tekturze za pomocą plotera laserowego. Ważnym elementem tych ozdób były nawiązania do ornamentów kamieniczek zamojskich, stanowiących element architektoniczny staromiejskiej zabudowy miasta Zamościa.

– Bardzo podoba mi się, że nie zapominacie o swoim regionie i jesteście z niego dumni – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Pogratulowała naszej młodzieży, nauczycielom wspaniałego projektu nawiązującego także do trwającego roku romantyzmu. – Efekt jest naprawdę imponujący – podkreśliła Pierwsza Dama, dziękując młodzieży i nauczycielom za udział w inicjatywie. Przypomniała, że choinkę będą oglądali goście z kraju i zza granicy odwiedzający Pałac Prezydencki, gdyż do Sieni Wielkiej prowadzi główne wejście z dziedzińca.

Pani Prezydentowa rozmawiała z uczniami i nauczycielami o szkolnych specjalizacjach, planach na przyszłość, ich dokonaniach i ambicjach artystycznych. Młodzieży i towarzyszącym jej nauczycielom – Pani Dyrektor Marzenie Tadeusz, Koordynatorowi Projektu Panu Tomaszowi Bełechowi i Panu Wojciechowi Duklewskiemu Pierwsza Dama życzyła spokojnych, spędzonych w rodzinnym gronie Świąt Bożego Narodzenia. Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych Marzena Tadeusz podziękowała Pierwszej Damie za docenienie osiągnięć naszej szkoły i podkreślała, że zaproszenie do tego projektu było dla nas dużym wyróżnieniem .

Świątecznej atmosfery tego spotkania dopełniło wspólne śpiewanie kolęd.

Małgorzata Godzisz, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu

Fot. Grzegorz Jakubowski

Poprzedni artykułZatrzymał się na Legionów i zasnął za kierownicą. Miał 2,7% alkoholu w organizmie
Następny artykułKolejne potrącenie na przejściu dla pieszych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments