Spotkanie autorskie w Książnicy Zamojskiej

0
103

Spotkania z Agatą Tuszyńską to zawsze niezwykłe przeżycie. Autorka potrafi przenieść nas w magiczny świat słowa, pamięci i artystycznych doznań.

Romain Gary/Emile Ajar/Roman Kacew. Podwójny laureat nagrody Goncourtów. Nagrody, którą… można dostać tylko raz! Jak to zrobił?

Mistyfikator, nieprzeciętny umysł i jedna wielka mistyfikacja.

Autor słynnej Obietnicy Poranka i Życia przed sobą, które doczekały się filmowych wersji.

Tuszyńska maluje portret Gary’ego jaskrawymi barwami, pokazuje, jak jej bohater przekracza granice artystycznej wolty i człowieczej odpowiedzialności. Żonglerka pozostaje tu niezmiennie metaforą sztuki.

Żongler to najdojrzalsza książka Tuszyńskiej. I najbardziej zaskakująca. To Gary o przewrotnej duszy kameleona i Tuszyńska, o jakiej nie mieliśmy pojęcia.

„Lepiej tego wypowiedzieć nie można” – napisał Romain Gary w pożegnalnym liście.

„Imię: Roman, Romain, Romuszka, Emile. Nazwisko: Kacew, de Kacew, Gari, Gary, Ajar, Sinibaldi, Bogat. Urodzony: w Wilnie, w Kursku, w Moskwie, na rosyjskich stepach, w 1914 roku, w maju, w grudniu, po południu… W drodze do ojczyzny, Francji”. W taki sposób Agata Tuszyńska, autorka znakomitych biografii Singer. Pejzaże pamięci (1994), Oskarżona: Wiera Gran (2010) i Narzeczona Schulza (2015), rozpoczyna swoją najnowszą książkę Żongler. Romain Gary.

Agata Tuszyńska, pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych Rodzinnej historii lęku.

Bohaterką wszystkich moich książek jest PAMIĘĆ. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa.

Na spotkanie z Agatą Tuszyńską, zapraszamy do Książnicy Zamojskiej 30 listopada o godzinie 16.00. Zamość, ul. Kamienna 20.

agatatuszynska 01 1 Spotkanie autorskie w Książnicy Zamojskiej

Poprzedni artykułDo ponad 40 kolizji drogowych doszło od północy do późnych godzin rannych na drogach naszego regionu
Następny artykuł38-latek chciał kupić taniej ciągnik. Jak się to zakończyło? Przeczytajcie sami
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments