Do ponad 40 kolizji drogowych doszło od północy do późnych godzin rannych na drogach naszego regionu

0
227

Do ponad 40 kolizji drogowych doszło od północy do późnych godzin rannych na drogach naszego województwa. W związku z trudnymi warunkami drogowymi przypominany o zasadach szczególnej ostrożności! Padający śnieg i śliska nawierzchnia wymaga od kierowców podwójnej czujności, umiejętności przewidywania zdarzeń na drodze oraz dostosowania stylu i techniki jazdy do panującej aury!

W związku z opadami śniegu w naszym regionie warunki drogowe znacznie się pogorszyły. Pomimo starań ze strony drogowców w wielu miejscach jezdnia jest nadal śliska. Na ulicach zalega śnieg i błoto pośniegowe co sprawia, że warunki dla kierowców są wyjątkowo trudne. W miejscach, w których występują strome podjazdy problemy mają kierujący samochodów ciężarowych.

Od północy do dzisiejszego poranka na drogach naszego województwa doszło do ponad 40 kolizji drogowych.

Przed godziną 5 na zjeździe z drogi S17 w kierunku Zamościa w miejscowości Piaski Wielkie ( powiat świdnicki) 45-letni obywatel Ukrainy kierując pojazdem ciężarowym w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze uderzył w drugi pojazd ciężarowy, który zatrzymał się z uwagi na problem z kontynuowaniem jazdy związany z oblodzeniem jezdni. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Policjanci wytyczyli objazdy.

Z kolei w Snopkowie w pow. lubelskim na S-17 pojazd ciężarowy wjechał do rowu uszkadzając bariery energochłonne. W powiecie chełmskim kierujący citroenem nie dostosował prędkości do warunków na drodze i uderzył w tył poprzedzającego go Volvo, a później odbił się od niego i zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem ciężarowym. W powiecie biłgorajskim przed godz. 7.00  kierujący autobusem zjechał na pobocze, a następnie zderzył się z ciężarowym Manem.

Pamiętajmy, aby w tych trudnych warunkach zachować szczególną ostrożność na drodze i dostosowywać prędkość i styl jazdy do obecnych warunków drogowych. Padający śnieg utrudnia widoczność, a mokra nawierzchnia powoduje, że droga hamowania samochodu znacznie się wydłuża. Śliska jezdnia wymaga od kierowców podwójnej czujności, umiejętności przewidywania wydarzeń na drodze oraz dostosowania stylu i techniki jazdy do panującej aury. Pamiętajmy, że prędkość dozwolona nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną, pozwalającą zapanować nad pojazdem.

Równie ważne jest także odpowiednie przygotowanie pojazdu, o czym zapominają niektórzy kierowcy. Jazda z warstwą śniegu na dachu czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takiego pojazdu, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Tak było w przypadku kolizji, jaka wydarzyła się po północy w powicie bialskim. Zalegający na naczepie ciężarowego Mercedesa lód podczas jazdy spadł z pojazdu i uderzył w jadące Audi. Na szczęście nikomu z kierujących nic się nie stało.

Pamiętajmy o kilku fundamentalnych zasadach bezpieczeństwa!!!

  • zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,

  • dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,

  • nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,

  • zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych ,

  • bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, a także na wiaduktach i mostach –  w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Źródło: Policja Lubelska: komisarz Anna Kamola starszy aspirant Elwira Domaradzka

68 212287 Do ponad 40 kolizji drogowych doszło od północy do późnych godzin rannych na drogach naszego regionu 68 212286 Do ponad 40 kolizji drogowych doszło od północy do późnych godzin rannych na drogach naszego regionu 68 212285 Do ponad 40 kolizji drogowych doszło od północy do późnych godzin rannych na drogach naszego regionu

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments