23 letnia Ukrainka w Audi i 25 punktów karnych (Publikujemy nagranie)

1
2875

Dziś prowadzimy akcję „NURD” (Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”). Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i cyklistów, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

W tym roku w ciągu 8 miesięcy doszło do 100 wypadków z udziałem pieszych. 18 osób zginęło a 85 zostało rannych. W analogicznym okresie 2021 roku doszło do 111 wypadków z udziałem pieszych. 22 osoby zginęły a 88 zostało rannych.

 

68 209623 g 23 letnia Ukrainka w Audi i 25 punktów karnych (Publikujemy nagranie)Rowerzyści:

W czasie pierwszych 8 miesięcy tego roku doszło do 131 wypadków z udziałem rowerzystów na terenie naszego województwa. 9 osób zginęło a 117 zostało rannych. W tym czasie 2021 roku doszło do 95 wypadków, w których również 9 osób zginęło, a 85 zostało rannych.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Stąd też podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych gdzie dochodziło do potrąceń.

68 209624 g 2 23 letnia Ukrainka w Audi i 25 punktów karnych (Publikujemy nagranie)

Przykładem lekceważenia zasad ruchu drogowego przez kierujących samochodami w rejonie przejść dla pieszych jest  dzisiejsze nagranie z policyjnego wideorejestratora.

23-letnia obywatelka Ukrainy w powiecie tomaszowskim, na drodze krajowej numer 17, kierując Audi podjęła dwa niebezpieczne manewry wyprzedzania. Pierwszy z nich wykonała na łuku drogi, kolejny na oznakowanym przejściu dla pieszych. Konsekwencje brawurowej jazdy to mandat karny w kwocie 2500 złotych oraz 25 punktów karnych.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów.

Przypominamy kierującym, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.

Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.

nadkomisarz Andrzej Fijołek

Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Lublinie

Poprzedni artykułCześć, tu Sławomir i Kuba Nizio
Następny artykuł18-letnia złodziejka z Zamościa kradła kosmetyki
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: kurierzamojski.pl/2022/09/28/23-letnia-ukrainka-w-audi-i-25-punktow-karnych-publikujemy-nagranie/ […]