Jak ugasić pożar?

0
167

W przypadku wystąpienia pożaru w domu lub w budynku publicznym trzeba podjąć niezbędne kroki aby go ugasić. W pierwszej kolejności należy wezwać odpowiednie służby ratunkowe, dzwoniąc pod ogólny numer ratunkowy 112 lub bezpośrednio na straż pożarną wybierając numer 998. Następnie można zająć się gaszeniem ognia na własną rękę, jeżeli nie zagraża on życiu. Jakie działania trzeba podjąć i po jakie środki sięgnąć?

Podręczny sprzęt gaśniczy

Kiedy staniemy w obliczu zagrożenia, naszą pierwszą reakcją często jest panika. Zachowujemy się wtedy irracjonalnie, co może bardzo negatywne wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Zazwyczaj panika związana jest z brakiem wiedzy dotyczącej tego, jak należy się zachować w danej sytuacji. Dlatego też tak ważne jest aby wiedzieć, jak należy się zachować w obliczu pożaru i co należy zrobić, aby minimalizować jego niszczycielskie skutki.

Oczywiście w przypadku bardzo rozległego pożaru, który objął już znaczną część obiektu, w którym się znajdujemy, próby jego gaszenia na własną rękę mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Po wezwaniu służb ratunkowych najlepszym działaniem będzie po prostu opuszczenie pomieszczenia lub budynku. Jednak kiedy pożar jest w początkowej fazie a zagrożenie niewielkie, można podjąć próbę jego opanowania. W tym celu sięga się po dostępny podręczny sprzęt gaśniczy, którym zazwyczaj są gaśnice rozmieszczone w widocznym i łatwo dostępnym miejscu w budynku. Taki sprzęt gaśniczy warto mieć też w swoim domu, ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny. A jak mówi mądre powiedzenie – przezorny zawsze ubezpieczony.

Zasady dotyczące wyboru gaśnicy

Nie każda osoba wie, że pożarów nie można gasić dowolną gaśnicą. Najbardziej powszechne są oczywiście gaśnice proszkowe i to właśnie je można najczęściej spotkać w budynkach, jednak nawet one nie mogą być stosowane za każdym razem.

Wyróżnia się sześć typów gaśnic, a podział został wprowadzony na podstawie tego, co trzeba ugasić. Oznaczenia umieszczone są na zbiorniku gaśnicy i przedstawiają się następująco:

A – ciała stałe, jak drewno, papier, guma

B – ciecze i ciała stałe ulegające stopieniu

C – gazy palne

D – metale palne

F – tłuszcze kuchenne i olej

Najbardziej uniwersalne są gaśnice ABC, dlatego też najczęściej spotykaną w budynkach gaśnicą jest gaśnica proszkowa ABC 6kg. Taką gaśnicę można zastosować również do pożarów elektroniki, ponieważ nie doprowadzi ona do spięcia, które mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć sytuację.

Oprócz nich popularne są także gaśnice pianowe, służące do gaszenia pożarów z grupy A i B, gaśnice wodne i mgłowe do pożarów A i F oraz gaśnice śniegowe, których nie można używać w przypadku odzieży palącej się na człowieku. Nazwy tych gaśnic wynikają ze środka gaśniczego, jaki został w nich zastosowany. W gaśnicach proszkowych są to substancje chemiczne w postaci proszku, w gaśnicach pianowych środek w kontakcie z powietrzem tworzy pianę, która pokrywa palącą się powierzchnię, a w gaśnicach śniegowych zastosowano dwutlenek węgla, który podczas używania przypomina śnieg.

Jak korzystać z gaśnicy?

Podręczny sprzęt gaśniczy w zamyśle nie może być trudny w obsłudze. Korzystanie z gaśnicy jest łatwe i dość intuicyjne, tym bardziej, że na większości gaśnic znajduje się odpowiednia instrukcja. Najpierw trzeba ściągnąć zawleczkę, która stanowi zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem. Końcówkę gaśnicy, z której wydobywa się środek gaśniczy należy skierować na źródło ognia, a nie na płomienie i nacisnąć na dźwignię. Gaśnicy trzeba używać aż do całkowitego ugaszenia ognia, przyjazdu straży pożarnej lub do momentu zauważenia, że mimo podjętych działań ogień się rozprzestrzenia – wtedy należy udać się w bezpieczne miejsce.

Poprzedni artykułZamojskie PGK na V miejscu w Polsce
Następny artykułProkuratura nie widzi nieprawidłowości w zamianie działek na Wyszyńskiego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments