Zakaz mentoli? Unijna dyrektywa wkrótce wejdzie w życie!

0
1778

Już od 20 maja 2020 roku w sklepach nie będzie można kupić papierosów mentolowych i z klikiem. Palacze będą jednak mieli alternatywę.

W wielu sklepach nie dostaniemy już papierosów mentolowych i z klikiem. W innych, ich asortyment został znacznie uszczuplony. To efekt wchodzącej w najbliższych dniach unijnej dyrektywy.

Wycofanie mentoli. Od kiedy zakaz miętowych papierosów?

Już w 2014 roku Parlament Europejski przyjął tak zwaną dyrektywę tytoniową. Zgodnie z nią zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z tzw. klikiem wchodzi w życie 20 marca 2020 roku. Co ma na celu dyrektywa? Przede wszystkim zmniejszenie liczby nałogowych palaczy, działanie na rzecz poprawy zdrowia osób palących i ich otoczenia. Wcześniej, w wyniku przyjęcia unijnej dyrektywy, na opakowaniach papierosów pojawiły się zdjęcia informujące o szkodliwych dla zdrowia skutkach palenia.

W Polsce papierosy mentolowe cieszą się dużą popularnością. Szacuje się, że w naszym kraju jest ok. 9 milionów palaczy z czego prawie połowa z nich sięga właśnie po tzw. mentole. Zdaniem specjalistów, papierosy mentolowe sprawiają, że prawdziwy smak papierosa jest bardziej zamaskowany. Trudniej jest też w takiej sytuacji zerwać z nałogiem.

Dlatego też jednym z zapisów unijnej dyrektywy jest właśnie zakaz sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”. W dokumencie „charakterystyczny aromat” opisywany jest jako „wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków”. Dodatkiem może być zapach lub smak owoców, słodyczy, ziół, alkoholu, a także mentolu lub wanilii.

Czy nowe przepisy przełożą się na zmniejszenie liczby palaczy? To się okaże. Z badań Fundacji Forum Konsumentów (FFK) wynika, że niemal 90 procent palaczy nie zrezygnuje z palenia papierosów, ok. 50 procent obecnych konsumentów papierosów mentolowych twierdzi, że będzie palić zwykłe papierosy, a 16 procent – że przejdzie na produkty alternatywne. Niestety, 20 procent badanych przyznaje, że będzie szukać produktów na czarnym rynku.

Alternatywa dla papierosów mentolowych

Alternatywą dla papierosów mentolowych lub z klikiem są e-papierosy, a także podgrzewacze tytoniu. Podgrzewacze nie zostały objęte zakazem z uwagi na to, że podczas ich użytkowania nie wydziela się dym. Tytoń nie ulega bowiem spaleniu, a jedynie podgrzaniu do wysokiej temperatury.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments