16 osób zginęło a 68 zostało rannych. Zadbaj o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

0
123

Każdego roku, okres sezonu grzewczego to czas kiedy dochodzi do pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatrucia tlenkiem węgla. W bieżącym roku na terenie powiatu zamojskiego Komenda Miejska Państwowej Straży pożarnej w Zamościu odnotowała:

  •  64 pożarów zalegającej sadzy w przewodach kominowych w wyniku których aż w 9 przypadkach doszło do popękania przewodów kominowych. Podczas pożaru sadzy w kominie w budynku mieszkalnym w Łabuńkach Pierwszych w dniu 28 sierpnia br., z popękanego komina, pożar rozprzestrzenił się na strych budynku, straty oszacowane zostały na kwotę 20 000 zł.
  • 22 interwencje związane z tlenkiem węgla. W wyniku  stwierdzonej obecności tlenku węgla 5 osób zostało poszkodowanych. 1 stycznia br., przy ul. Oboźnej w Zamościu, współlokatorzy przed przybyciem straży ewakuowali mężczyznę z łazienki w której stracił przytomność. 4 stycznia br. w Łabuńkach Pierwszych mężczyzna podczas kąpieli stracił przytomność, strażacy osobie poszkodowanej podali tlen. W kolejnych przypadkach 15 i 28 sierpnia w Zamościu przy ul. Orzeszkowej, to czujnik tlenku węgla zaalarmował mieszkańców o zagrożeniu. Osoby z zawrotami głowy zostały przewiezione przez Zespół Ratownictwa Medycznego do placówki medycznej. We wszystkich przywołanych przypadkach strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla.

W skali województwa lubelskiego w 1295 pożarach w budynkach mieszkalnych 16 osób zginęło a 68 osób zostało rannych, z kolei podczas 125 interwencji związanych z emisją tlenku węgla odnotowano 2 osoby śmiertelne i 31 ranne.

Przyczyną pożarów sadzy jest brak czyszczenia przewodów kominowych z kolei przyczyną emisji tlenku węgla jest niewłaściwy stan techniczny lub wadliwa praca urządzeń ogrzewczych oraz brak sprawnej wentylacji.

KM PSP w Zamościu przypomina o elementarnych zasadach bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego:

  • wykonywanie okresowych przeglądów instalacji  (instalacje elektryczne należy poddawać okresowym przeglądom nie rzadziej niż raz na 5 lat, instalacje wentylacyjno-dymowe i gazowe nie rzadziej niż raz na rok). Czynności powinny przeprowadzać osoby posiadające stosowne kwalifikacje),
  • usuwanie zanieczyszczeń tj. sadzy z częstotliwością: od palenisk opalanych paliwem stałym lub ciekłym raz na 3 miesiące; od palenisk opalanych paliwem gazowym raz na 6-cy. Usuwanie sadzy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, można wykonać we własnym zakresie z zachowaniem szczególnej ostrożności i zasad bhp,
  • zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza (absolutny zakaz zasłaniania kratek wentylacyjnych), stosowanie nawiewników okiennych,
  • zachowanie stosownych odległości min. 1m, przy składowaniu materiałów palnych (opał, ubrania, papier) w pobliżu pieca centralnego ogrzewania oraz urządzeń i instalacji nagrzewających się do temperatury przekraczającej ponad 100 0C,
  • wyposażenie naszych domów lub mieszkań w  czujniki tlenku węgla, bądź autonomiczne czujki pożarowe.

Mając powyższe na względzie apelujemy o właściwe przygotowanie instalacji grzewczych, kominowych, wentylacyjnych i wyposażenie domów w czujniki tlenku węgla, bądź autonomiczne czujki pożarowe.

Źródło: KM PSP w Zamościu

bez nazwy 16 osób zginęło a 68 zostało rannych. Zadbaj o bezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Poprzedni artykułGm. Zamość: Jubileusz 5 – lecia Klubu Seniora “Kalina”. Przewidziano wiele atrakcji
Następny artykułMiasto oszczędziło wykorzystując przystanki po liftingu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments