Gazyfikacja gminy Łukowa

1
146

Z uwagi na znaczną odległość od gazociągów przesyłowych gmina Łukowa nie miała dotychczas dostępu do gazu ziemnego, stanowiła tak zwaną „białą plamę” na mapie gazyfikacji Polski. Dostrzegając istniejący potencjał na tym terenie Polska Spółka Gazownictwa opracowała koncepcję gazyfikacji gminy Łukowa za pomocą stacji regazyfikacji LNG,  a następnie przystąpiła do jej realizacji. Dzięki zastosowaniu stacji regazyfikacji LNG oraz wyspowej sieci dystrybucyjnej w gminie Łukowa popłynie błękitne paliwo jakim jest gaz ziemny. W tym celu Polska Spółka Gazownictwa wybudowała stację LNG o przepustowości 1250 m3/h wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która zasila gazociągi dystrybucyjne w miejscowości Łukowa i Chmielek. Wybudowano łącznie 15 km sieci gazowej oraz 110 przyłączy gazowych. Wartość inwestycji wraz ze stacją regazyfikacji LNG wynosi 6 034 635 zł netto.

Dzięki gazyfikacji wyspowej gaz ziemny dotrze zarówno do odbiorców indywidualnych jak również do lokalnych przedsiębiorstw (np. do firmy Convex Glass w miejscowości Chmielek) czy budynków użyteczności publicznej, jak szkoła podstawowa czy budynek urzędu gminy w Łukowej. Zrealizowany zakres stanowi I etap gazyfikacji gminy Łukowa. Na podstawie przeprowadzonych analiz techniczno-ekonomicznych szacowana ilość potencjalnych przyłączy, które mogłyby zostać wybudowane tylko w miejscowości Łukowa i Chmielek stanowi ponad 500 sztuk. Dlatego Polska Spółka Gazownictwa nie wyklucza dalszej rozbudowy sieci gazowej w gminie, jeżeli będzie zainteresowanie odbiorców. Gmina Łukowa ma duży potencjał jeśli chodzi o rozwój gazyfikacji, liczne suszarnie, zwarta zabudowa oraz istniejące przedsiębiorstwa sprzyjają rozbudowie sieci gazowej. Ponadto wybudowana stacja regazyfikacji LNG ma możliwość rozbudowy o kolejne zbiorniki z myślą o dalszej rozbudowie sieci gazowej na terenie gminy Łukowa lub też w kierunku gminy Obsza.

W trakcie spotkania Ryszard Madziar doradca Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina  przekazał Ochotniczym Strażom Pożarnym z Łukowej i Obszy dwa przenośne detektory wielogazowe, które mogą w czasie rzeczywistym i w sposób ciągły wykrywać gazy palne, tlen i dwa dodatkowe gazy toksyczne. Detektory są stosowane w celu ochrony zdrowia i życia a także uniknięcia uszkodzenia maszyn i osprzętu.

 

Poprzedni artykułKrajowa Grupa Spożywcza 2035 – strategia i wizja
Następny artykułSzpital w Hrubieszowie: od skraju bankructwa do dumy Lubelszczyzny!
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Julia

Rysiu Madziar super facet!Kompetentny i uczciwy dlatego ma mój głos.