Uroczyste “czepkowanie” absolwentów pielęgniarstwa [ZDJĘCIA]

0
938

20 września 2023 r. odbyło się „czepkowanie” absolwentów studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo w Akademii Zamojskiej. Podczas wydarzenia odbyło się pasowanie na pielęgniarki i pielęgniarzy. Absolwentki otrzymały czepki, natomiast absolwenci przypinki pielęgniarskie.

To były trzy lata nauki, pracy i wysiłku z naszej strony. W trakcie studiów poznałyśmy doświadczone pielęgniarki i pielęgniarzy, którzy pokazali nam nie tylko jak profesjonalnie pomagać chorym i potrzebującym opieki medycznej, ale także jak czerpać satysfakcję ze swojej pracy. Był to również czas zawiązania znajomości i przyjaźni – mówiły świeżo upieczone pielęgniarki. Zdobyły one tytuł licencjata i prawo do wykonywania zawodu. Zdecydowana większość z nich rozpocznie za kilka dni studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo w Akademii Zamojskiej. Spora grupa z nich studia te łączyć będzie z pracą zawodową. Jak podają bowiem wszystkie raporty, absolwentki i absolwenci pielęgniarstwa są najbardziej poszukiwani na rynku pracy. Dlatego o zatrudnienie po otrzymaniu dyplomu nie muszą się martwić. To szpitale, zakłady opieki zdrowotnej i inne placówki medyczne ustawiają się w kolejce po nich.

W uroczystym „czepkowaniu” udział wzięły zarówno władze Uczelni, przedstawiciele Placówek Leczniczych ze Szpitali w Tomaszowie lubelskim, Krasnymstawie, Szczebrzeszynie, Zamościu, Hospicjum w Łabuńkach, wykładowcy, jak również przedstawicielki Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Zamościu.

„Czepkowanie” to uroczystość bardzo wysokiej rangi w środowisku pielęgniarskim, które jest kultywowane w Akademii Zamojskiej. (…) Dziś w pracy pielęgniarki czepka już się nosi. Za to nosi się ciężkie brzemię i odpowiedzialność za zdrowie chorego człowieka, o czym mówią już pierwsze słowa Hymnu Pielęgniarek i Położnych – mówił mec. dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była ceremonia „czepkowania” oraz uroczyste złożenie przysięgi, odebranej przez dr n. med. Beatę Biernacką. Po złożeniu przysięgi odśpiewano „Hymn Pielęgniarek i Położnych”. Czepki dla absolwentek oraz przypinki pielęgniarskie dla absolwentów zakładali świeżo upieczonym pielęgniarkom i pielęgniarzom ich wykładowcy.

Jestem z Ciebie dumna! Gratulacje! Dałaś radę i zobacz do czego doszłaś! – to tylko niektóre ze słów jakie absolwentki i absolwenci pielęgniarstwa usłyszeli od swoich wykładowczyń i wykładowców, którzy przez okres studiów byli dla nich nie tylko nauczycielami i przewodnikami w zawodzie pielęgniarki, ale także z czasem stali się autorytetami i mentorami.

Zawód pielęgniarki i pielęgniarza to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Wasza profesja – – wymaga bowiem poświęcenia tysiąca godzin na naukę i zdobywania umiejętności. To niekończąca się walka o ludzkie życie i zdrowie. Wasza służba wymaga pokładów cierpliwości, zrozumienia i wrażliwości. Głęboko wierzę, że macie w sobie ten potencjał i już w niedalekiej przyszłości to Wasze pomocne dłonie nierzadko będą odgrywać kluczową rolę w procesie leczenia pacjentów. Życzę Państwu, aby przyjęty symbol pielęgniarstwa przypominał w każdej sytuacji o zobowiązaniach, jakie podjęliście z dniem wyboru tego zawodu i aby wytrwałość oraz gotowość służenia potrzebującym stała się dla Was życiowym mottem – mówiła do adeptów kierownik Zakładu Pielęgniarstwa dr n. med. Beata Biernacka.

Uroczystość zakończył występ artystyczny przygotowany przez studentki oraz wspólne zdjęcia absolwentów i wykładowców Zakładu Pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej.

Źródło: AZ

Poprzedni artykułZamość: Co się stało z wodą w stawie w Parku Miejskim?
Następny artykułWypiła jedno piwo i miała 2 promile alkoholu we krwi
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments