Śladem muszli: Camino tuż za progiem

0
235

Camino to inaczej droga, ścieżka, destynacja. Najczęściej kojarzy się nam z trasą jakubową, szlakiem pielgrzymkowym do Santiago de Compostela, którym od wieków wędrują ci, którzy odczuwają z różnych względów taką potrzebę. Wiele jest również takich szlaków w innych krajach Europy, także w Polsce. Niewiele osób wie, że w pobliżu Zamościa, w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym, również mamy swoją drogę jakubową. Dzięki właścicielom Agroturystyki Burdanówka w Kryniczkach powstały trzy odcinki camino długości 4,5 km, 6,5, km oraz 25 km. I właśnie ta trasa stała się celem rajdu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aktywni Razem z Zamościa.

Dzięki dofinansowaniu pozyskanemu w ramach Programu FIO, członkowie stowarzyszenia zorganizowali 2 września 2023r. rajd w wersjach pieszej i rowerowo – pieszej dla 30 uczestników zainteresowanych poznaniem naszego regionu, poprawą kondycji fizycznej i szeroko pojętą integracją (międzypokoleniową i środowiskową). Cykliści przejechali z Zamościa przez Dębowiec, Zrąb, Huszczkę Dużą, Stryjów do Orłowa Murowanego, gdzie spotkali się z uczestnikami trasy pieszej i doskonałym zamojskim przewodnikiem Wojciechem Łosiewiczem. Poznali historię pałaców w Stryjowie i Orłowie, kościoła i źródełka w Orłowie, dzieje tych terenów i ich mieszkańców. Najmłodszych uczestników wędrówki najbardziej zainteresowały informacje o podłożu geologicznym tego obszaru i ślady pozostawione przez organizmy żywe dawnych epok. Kolejnym punktem programu była niespieszna wędrówka trasą camino, na której towarzyszyły nam charakterystyczne drogowskazy – jakubowe muszle i gdzie napotkaliśmy taras widokowy i rzeźbę św. Jakuba, a także ciekawy pomnik przyrody – grupę drzew pomnikowych i wysłuchaliśmy ciekawostek na temat mijanych terenów od Pana Wojtka. Spacer wśród przyrody i przy sprzyjającej aurze zachęcił uczestników rajdu do takiej formy spędzania wolnego czasu, dzięki której poznają swoją „małą ojczyznę” a przy okazji poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną. Rajd zakończył się ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami, ziemniakami, jabłuszkami i innymi delicjami w niezwykle uroczej, spełniającej wszelkie potrzeby wędrowców Burdanówce. Był to czas na rozmowy, biesiadę i integrację. Rozstaliśmy się w doskonałych nastrojach, snując plany kolejnych wypraw.

Ewa Łyp

Stowarzyszenie Aktywni Razem

„Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

logo Śladem muszli: Camino tuż za progiem

 

Poprzedni artykułStudenci Akademii Zamojskiej na Erasmusie na Słowacji [ZDJĘCIA]
Następny artykuł“Nauka dla przyszłości” niezwykle ciekawe zagadnienia podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments