Odsłonięcie odnowionego “Rybaka” przed Zamojskim Domem Kultury [ZAPROSZENIE]

0
179

Zamojski Dom Kultury serdecznie zaprasza na odsłonięcie rzeźby “Rybaka” Eugeniusza Pola.

Uroczystość odbędzie się 13 września o godzinie 17:00, wstęp jest wolny.

Renowacji rzeźby dokonał Łukasz Bulewicz.

Będzie to pierwsza tego typu renowacja od czasu kiedy „Rybak” został ustawiony przed Zamojskim Domem Kultury. Rzeźba jest w opłakanym stanie” tak mówiła Joanna Bilska, pracownik Zamojskiego Domu Kultury, w rozmowie z Nowym Kurierem Zamojskim, pisaliśmy o tym 6 kwietnia 2023 roku.

Zakres prac objął pełne prace konserwatorskie, techniczne i estetyczne rzeźby wraz z zabezpieczeniem powierzchni przed dalszymi zniszczeniami powodowanymi przez czynniki atmosferyczne i biologiczne. Rybak ciągnący sieci to dużych rozmiarów rzeźba plenerowa o abstrakcyjnej formie ulokowana przed Zamojskim Domem Kultury.

Zamojski Dom Kultury zdobył fundusze na renowację “Rybaka”, która została przeprowadzona dzięki programowi własnemu pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Program finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt realizacji prac to 59 tys. złotych, z czego 90% ( 53 tys. złotych ) pochodzi z dofinansowania.

Eugeniusz Pol – rzeźbiarz, malarz, grafik – tymi trzema określeniami zwykle prezentuje się postać artysty wielowymiarowego. E. Pol nie tylko tworzył plakaty teatralne i scenografię m.in dla teatru Osterwy w Lublinie, ale także grywał na scenie Teatru Lalki i Aktora BEMOL. Dla tegoż teatru tworzył także “interesujące lalki”. W swojej zawodowej karierze był także, referentem transportu, młynarzem, dekoratorem, asystentem scenografa, butaforem (wykonującym na zlecenie scenografa sceniczne imitacje elementów, jak owoce, biżuterię, broń, meble itp.) Dla Zamościa Eugeniusz Pol jest zapamiętany, jako artysta plenerowy a to za sprawą dwóch pomników jeńców radzieckich (przy ul. Śląskiej i ul. Szwedzkiej), “Żurawi” fontanny przy Urzędzie Wojewódzkim (ul. Partyzantów) oraz rzeźby “Rybaka”. Rzeźbę odsłonięto w 1964 roku jako element dekoracyjny przed nową siedzibą Powiatowego Domu Kultury przy ulicy Partyzantów w Zamościu.

Zdjęcie: archiwum NKZ

image 50436353 Odsłonięcie odnowionego

Poprzedni artykułArkadiusz Bratkowski – niezależny kandydat do Senatu
Następny artykułAnia Dąbrowska – koncert w Zamościu!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments