Pijak a alkoholik – czym różnią się te dwie osoby?

0
488

Wielu ludzi mylnie porównuje osobę pijącą z alkoholikiem. Warto wiedzieć, że istnieją ważne różnice pomiędzy tymi dwoma osobami. Kiedy pijak może stać się alkoholikiem? Kiedy konieczne jest leczenie alkoholizmu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Różnice między alkoholikiem a pijakiem

Znaczące różnice między pijakiem a alkoholikiem można zauważyć, przyglądając się na ich zachowania, nawyki i podejście do spożywanego przez nich alkoholu. Alkoholik jest osobą ciężko uzależnioną, dla której picie stało się problemem, który niesie za sobą negatywne skutki zdrowotne, społeczne i emocjonalne. Taka osoba nie potrafi kontrolować ilości spożywanego alkoholu i na co dzień odczuwa silną potrzebę regularnego picia. Osoba określana jako pijak może pić okazjonalnie lub w określonych sytuacjach społecznych, jednak nie odczuwa silnej potrzeby sięgnięcia po alkohol. Często stan pijaka może wynikać nadmiernego spożycia alkoholu, co najczęściej prowadzi do utraty kontroli nad własnymi działaniami. Niezależnie jednak od stanu osoby uzależnionej konieczne jest szybkie podjęcie leczenie alkoholizmu w dobrym ośrodku.

Kiedy pijak staje się alkoholikiem? – fazy dojścia do alkoholizmu

Na co dzień można zauważyć fazy, które mogą wskazywać na stopniowe przejście pijaka do uzależnienia od alkoholu. Fazy dojścia do alkoholizmu można podzielić na:

  • Fazę wstępną – osoba zaczyna eksperymentować z alkoholem, spożywa alkohol w niewielkich ilościach.
  • Fazę ostrzegawczą – osoba zaczyna regularnie spożywać alkohol, w coraz większych ilościach oraz ma trudności z ograniczaniem alkoholu.
  • Fazę krytyczną – chory traci kontrolę nad ilością spożytego alkoholu, towarzyszą mu poważne konsekwencje zdrowotne, emocjonalne i społeczne. Może również dojść do utraty pracy, problemów w relacjach z bliskimi, trudności finansowych lub problemów z prawem.
  • Fazę chroniczną – alkoholik jest w pełni uzależniony od alkoholu, a picie staje się dla niego priorytetem. W tym momencie konieczne jest leczenie alkoholizmu.

Profesjonalna pomoc dla osób z chorobą alkoholową – Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów

W dzisiejszym świecie coraz więcej osób boryka się z problemem choroby alkoholowej, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc i wsparcie. Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów jest miejscem, które oferuje leczenie alkoholizmu na wysokim poziomie. Doświadczony zespół specjalistów skutecznie pomaga pacjentom w szybkim powrocie do zdrowia. Dzięki indywidualnie dostosowanym programom terapeutycznym oraz terapii grupowej ośrodek zapewnia profesjonalne podejście do leczenia.

Poprzedni artykułJaki asortyment znajduje się w sklepie InPost?
Następny artykułStomatolog Lublin – oferta gabinetu stomatologicznego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments