Jak założyć JDG – krok po kroku.

0
173
The accounting staff of the company are jointly analyzing the graph of the expenses on the desk in the office.

Jeszcze kilkanaście lat temu założenie działalności gospodarczej wiązało się z koniecznością wypełnienia ogromnej liczby dokumentów, co sprawiało, że cała ta procedura była wyjątkowo długa. Obecnie utworzenie własnej firmy – jednoosobowej działalności gospodarczej – jest banalnie proste. Cała procedura może odbywać się w pełni zdalnie – wystarczy, że wypełnimy internetowy wniosek na komputerze lub smartfonie. Jak krok po kroku wygląda proces zakładania JDG? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku.

Własna działalność gospodarcza – kto może ją założyć?

Zanim w ogóle rozpoczniemy formalności związane z utworzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, warto dowiedzieć się, kto w Polsce ma prawo do prowadzenia własnej firmy. Podstawowym wymogiem potrzebnym do uruchomienia działalności gospodarczej jest pełnoletność. 

Osoby poniżej 18-tego roku życia chcące prowadzić własny biznes, będą musiały skorzystać z pomocy swoich opiekunów prawnych.  Działalność gospodarczą mogą zakładać zarówno obywatele polscy jak i obcokrajowcy. W przypadku osób pochodzących spoza Unii Europejskiej niezbędne jest dodatkowo posiadanie zezwolenia na pobyt stały.

Kto nie może założyć działalności gospodarczej? Zakaz uruchamiania własnej firmy dotyczy osób, które:

 • są ubezwłasnowolnione,
 • pełnią funkcję publiczną, np. pracują w urzędzie na wysokim stanowisku, 
 • zostały pozbawione prawa do prowadzenia działalności gospodarczej prawomocnym wyrokiem sądu. 
finance and accounting 2023 03 13 18 22 00 utc Jak założyć JDG - krok po kroku.
Accounting businessmen are calculating income-expenditure and analyzing real estate investment data, Dedicated to the progress and growth of the company, Financial and tax systems concept.

Utworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej – dlaczego warto?

Wielu osobom uruchomienie własnej firmy w sposób nierozerwalny kojarzy się z koniecznością wypełniania niezliczonej liczby dokumentów, nieustannymi wizytami w urzędach oraz masą obowiązków do spełnienia. Wraz z upływem lat jednak wiele się zmieniło.

W tym momencie działalność gospodarczą można założyć w 100% online, bez konieczności odbywania wizyt w urzędach. Własna firma daje także ogromne możliwości w zakresie zarabiania pieniędzy – to, ile zarobimy, uzależnione jest wyłącznie od naszego zapału, samozaparcia i pracowitości. Jeśli poświęcimy się naszemu zajęciu na 100%, wówczas prędzej czy później powinniśmy osiągnąć wysokie dochody z prowadzonej działalności.

Ponadto warto nadmienić, że ogromną zachętą dla początkujących przedsiębiorców jest fakt, iż mogą oni korzystać z preferencyjnych stawek ZUS. Przez pierwsze 6 miesięcy można skorzystać z tzw. “ulgi na start”, dzięki której można być całkowicie zwolnionym ze składek na ubezpieczenia społeczne. 

Po pół roku istnieje możliwość skorzystania z tzw. preferencyjnych stawek przez 24 miesiące. W tym przypadku składki ZUS są naliczane w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia, a nie 60% jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców. 

Jak wygląda założenie jednoosobowej działalności gospodarczej – krok po kroku 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest wyjątkowo proste. Najlepszym rozwiązaniem jest dopełnienie wszystkich formalności przez internet. W tym celu wchodzimy na stronę ceidg.gov.pl. Następnie postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Klikamy na przycisk “Zarejestruj firmę”, a następnie “Rozpocznij”. 
 2. Wybieramy formę logowania i przystępujemy do wypełnienia formularza CEIDG-1. 
 3. Wypełniamy podstawowe dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. 
 4. Wskazanie nazwy firmy. Tej kwestii należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi, ponieważ ma ona ogromny wpływ na to, czy firma będzie wzbudzać zainteresowanie wśród potencjalnych klientów. Trzeba jednak pamiętać, że nazwa musi zawierać imię i nazwisko właściciela w mianowniku.
 5. Siedziba firmy. We wniosku trzeba wskazać też miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Nie ma potrzeby wynajmowania specjalnego pomieszczenia – wielu przedsiębiorców na początku swojej drogi wykonuje wszystkie działania w domowym zaciszu i jest to w pełni zgodne z prawem. Dodatkowo, w przypadku, gdy działalność polegać ma na wykonywaniu usług u klientów, można wybrać pole “Brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”.
 6. Wskazanie formy prawnej działalności: jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). JDG to bardzo atrakcyjna forma prawna prowadzenia działalności, ponieważ początkujący przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z preferencyjnych składek ZUS a także z różnych dotacji i dofinansowań.
 7. Określenie kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Są to kody wskazujące na to, w jakiej branży działa dana firma oraz jakie usługi świadczy swoim klientom. Na stronie biznes.gov.pl można zapoznać się z pełnym katalogiem kodów PKD i wybrać ten najodpowiedniejszy.
 8. Składki ZUS. We wniosku należy zaznaczyć, że zgłoszenie dotyczy przedsiębiorcy. Istnieją dwa typy formularzy: ZUS ZZA – ubezpieczenie zdrowotne – wybiera się, jeśli pracujemy dodatkowo na etacie bądź chcielibyśmy skorzystać z ulgi na start; ZUS ZUA – ten formularz wybieramy, gdy nie korzystamy z żadnych ulg.
 9. Wybór formy opodatkowania. We wniosku CEIDG-1 trzeba też określić, jaką formę opodatkowania swoich dochodów wybieramy. Istnieją różne opcje: opodatkowanie na zasadach ogólnych, które wiąże się z możliwością korzystania z różnych ulg podatkowych, jednolita stawka liniowa oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Decyzję dotyczącą wyboru konkretnej formy opodatkowania należy podjąć uwzględniając poziom prognozowanych zysków oraz charakter prowadzonej działalności.

Czy rejestracja firmy jest płatna?

Wiele osób myślących o utworzeniu własnej działalności gospodarczej zastanawia się, czy rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej jest płatna. Warto wiedzieć, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna z mocy prawa. 

Nie brakuje jednak oszustów, którzy żerując na niewiedzy początkujących przedsiębiorców wysyła do nich listy, w których próbują wyłudzić kwoty za wpis do prowadzonych przez siebie rzekomych ewidencji. Dane przedsiębiorców pozyskują właśnie z systemu CEIDG, który jest publicznie dostępny.

business finance accounting and investment or ta 2022 11 17 16 20 34 utc Jak założyć JDG - krok po kroku.
Business, Finance, Accounting and Investment or Tax

Kwestie księgowe – lepiej załatwiać je samemu, czy skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej?

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest rozliczanie się z urzędem skarbowym i wypełnianie rozmaitych dokumentów podatkowych. Na szczęście istnieją wygodne rozwiązania online jak Jedną z najbardziej znanych jest 360 Księgowość.

Jest to program do księgowości online oferujący ogromną liczbę funkcjonalności – pozwala on na proste i szybkie wystawianie faktur, wyliczenie składek ZUS przedsiębiorcy i zaliczek na PIT przedsiębiorcy, łatwe tworzenie i wysyłkę plików JPK i deklaracji VAT. Warto wskazać, że użytkownicy 360 Księgowość mają zapewnione bezpłatne wsparcie techniczne online i telefonicznie, co jest dodatkową zaletą. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z firmą 360 Księgowość oferuje darmowe konto z pełną funkcjonalnością, które można używać bezpłatnie do 6 miesięcy. 

Rejestracja do VAT – co warto wiedzieć?

Większość przedsiębiorców musi zarejestrować się do VAT. Z tego obowiązku zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy oferują towary bądź świadczą usługi zwolnione z VAT bądź nie przekroczyli limitu sprzedaży wynoszącego 200 000 zł. 

Czy rejestracja do VAT jest dobrym pomysłem? Z pewnością powinni się na to zdecydować ci przedsiębiorcy, którzy w związku z prowadzoną działalnością ponoszą dużo kosztów. Wówczas od każdej faktury będą mogli odliczyć VAT, a zatem kupowane produkty staną się tańsze. Oprócz tego, coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których firmy nie chcą podejmować współpracy z podmiotami, które nie wystawiają faktur VAT. Z tego względu rejestracja w VAT jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy mieć szerokie możliwości w zakresie nawiązywania relacji biznesowych z innymi firmami.

Poprzedni artykułZ Zamościa na Jasną Górę już po raz 41. Ruszają zapisy na pielgrzymkę
Następny artykułKonfederacja zaprezentowała liderów listy sejmowej w okręgu nr 7
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments