Konferencja Klubu Konfederacji Zamość

0
200

Klub Konfederacji Zamość wziął udział w III edycji ogólnopolskiej akcji „Kwiaty Wołynia”
i 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu.

Akcja „Kwiaty Wołynia” dotyczy upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego podczas II wojny Światowej przez Ukraińską Armię Powstańczą, Organizację Nacjonalistów Ukraińskich a także ludność ukraińską zamieszkujących tereny Wołynia i Małopolski Wschodniej, tj. obszarów wchodzących w skład II Rzeczypospolitej.

Przewodniczący Klubu, Michał Gomułka, zaznaczył, że akcja “Kwiaty Wołynia” ma na celu upamiętnienie ofiar tamtych wydarzeń oraz, że w tym szczególnym dniu – 80 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, należy przypomnieć, podzielić się informacją, porozmawiać z mieszkańcami Zamościa i odwiedzającymi nasze miasto i powiat.

Witold Tumanowicz (rada liderów Konfederacji, lider Konfederacji w okręgu 7) dodał, że strona ukraińska odmawia podstawowego prawa, jakim jest prawo do pochówku ofiar ludobójstwa i że nie potępia sprawców, a tego wciąż brakuje. My, jako Konfederacja będziemy patrzeć władzy na ręce, co w tej sprawie robi, by interes Polski nie był przysłonięty interesem żadnego innego państwa w kontekście tego, co dzieje się we Francji. Pan Bogusław wskazał też, by Ukraińcy, w miarę możliwości, wrócili do swojej Ojczyzny, a Polska zachowała swą jednolitość etniczną.

Natomiast Bogusław Domański (lider Konfederacji Korony Polskiej w okręgu 7) wskazał, że Polacy chcą żyć w pokoju z siąsiadem zza Buga. By to się stało muszą nastąpić pewne zmiany. Nie może być tak, że osoby, które animowały ludobójstwo są gloryfikowani jako bohaterowie ukraińscy. Upamiętnianie tej rocznicy jest szczególnie ważne, ze względu na współczesne wydarzenia oraz  dużą grupę imigrantów, którzy wychowani na ludobójczej ideologii przybyli do Polski i nie wiadomo, jak w przyszłości będą się zachowywać, zwłaszcza w kontekście tego, co dzieje się we Francji. Pan Bogusław wskazał też, by Ukraińcy, w miarę możliwości, wrócili do swojej Ojczyzny, a Polska zachowała swą jednolitość etniczną.

Poprzedni artykułZagłosuj na najlepszy spektakl 48. Zamojskiego Lata Teatralnego
Następny artykułWakacyjne spotkanie z cyklu “Palcem po mapie” – Meksyk [WSTĘP WOLNY]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments