Zamojskie Lato Teatralne nadchodzi

0
465

Zamojski Dom Kultury zaprasza na 48. Zamojskie Lato Teatralne, które odbędzie się na przełomie czerwca i lipca, dokładnie w terminie 25 czerwca – 8 lipca 2023 na terenie rynkach Wielkim i Wodnym, w Parku oraz na scenie Zamojskiego Domu Kultury.

Podczas 48. edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie 12 spektakli, którym towarzyszyć będą spotkania i wystawy. W tym roku światła skierowane są na kobiety, a hasło tegorocznego święta teatru to „Czas kobiet” i znajduje ono odzwierciedlenie w repertuarze.

Już dzisiaj w niedzielę 25 czerwca o godz. 21.30 na Rynku Wielkim uroczyście zainaugurowany zostanie dwutygodniowy czas teatru w Zamościu. Teatr Biuro Podróży z Poznania uhonorowany zostanie Buławą Hetmańską na ubiegłoroczną doskonałą „Eurydykę”, a potem laureaci wystawia „Świniopolis”. Inspiracja do powstania tego spektaklu był orwellowski „Folwark zwierzęcy”. Na pewnej świńskiej farmie wszystko jest pozorem. Ta prosta opowieść o małych świnkach wychowywanych i edukowanych przez dorosłe świnie jest echem Orwellowskiego „Folwarku zwierzęcego”. Wykorzystuje ona motywy cynicznej manipulacji; tworzy iluzję pięknego świata, konstruując w ten sposób fałszywą rzeczywistość, w której bogiem staje się człowiek.

Park Miejski w poniedziałek 26 czerwca będzie przeżywał istne oblężenie aktorów, lalek i widzów. Teatr Barnaby zagra marionetkowy spektakl familijny „Calineczka” o godz. 18.00. Każdy zna historię malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha. Widzowie „Calineczki” przeniosą się do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy.

O godz. 20.15 rozpocznie się spektakl taneczny odwołujący się do historii, mitów i legend, obrazów w literaturze i sztuce na temat kobiet, kobiecej siły, wiedźm-tych które wiedzą, czerpiących z natury – czarownic? Widowisko „Kobieta, która wie / panna czarowna czy czarownica” przedstawi lubelska Grupa Belriguardo.

Na zakończenie teatralnego wieczoru w Parku, o godz. 21.30 zobaczymy Agnieszkę Przepiórką, aktorka Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie sztuce „Simona K. Wołająca na puszczy”, opartej o książkę pt. „Simona” o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej. Spektakl to opowieść o kobiecie niezwykłej i pełnej sprzeczności. Silnej i zagubionej, bezkompromisowej i wrażliwej, ale przede wszystkim bardzo odważnej. Simona przez całe życie z czymś się mierzy– z nazwiskiem obarczonym legendą pokoleń artystуw, oczekiwaniami rodziny, własnym wyobrażeniem szczęścia. Ostatecznie wybiera życie w odosobnieniu, wymagające siły i wiary w słuszność dokonanego wyboru.

We wtorek 27 czerwca na scenie Zamojskiego Domu Kultury wystąpią wybitne aktorki Stanisława Celińska i Lucyna Malec w spektaklu „Grace i Gloria”. Spektakl zostanie wystawiony dwukrotnie, ze względu na ogromne zainteresowanie biletami o godz. 16.00 i 19.00. „Grace i Gloria” jest to barwna, a zarazem przejmująca opowieść o dwóch dojrzałych kobietach, o krańcowo różnych temperamentach, charakterach i skrajnie odmiennych doświadczeniach życiowych. Wzruszający spektakl dotykający trudnych tematów przemijania, jednocześnie niosący nadzieję, przepełniony poczuciem humoru i zaskakującymi zwrotami akcji. Brawurowa gra Stanisławy Celińskiej i Lucyny Malec tworzy widowisko pełne wdzięku i refleksji.

29 czerwca o godz. 18.00 na Rynku Wielkim włoskie widowisko „Amore Pony” Margherity Mischitelli. Komiczny i rozrywkowy pokaz odpowiedni dla publiczności w każdym wieku. Przedstawienie świetnie łączy w sobie teatr plastyczny z technikami sztuki cyrkowej takimi jak gimnastyka artystyczna i technika akrobatyczna na kole cyrkowym.

„Baśnioterapia” to spektakl familijny Dominiki Ostałowskiej, który będzie można obejrzeć w piątek 30 czerwca o godz. 18.00 w Zamojskim Domu Kultury. Aktorka, której nie trzeba specjalnie przypominać zinterpretuje najbardziej znane i lubiane baśnie przy akompaniamencie doskonale dobranej muzyki.

W niedzielę 2 lipca na scenie w ZDKu dwa spektakle. O godz. 17.00 bardzo kobieca sztuka „Ofelie” Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan we Wrocławiu. Jak podpowiadają recenzje, jest to „silne przesłanie skierowane do współczesnych Ofelii splątanych biernością, bezradnością i niemocą (…) pełen mocy sprzeciw wobec spychania kobiet na margines”.

O godz. 19.30, wrocławski Teatr Strefa Otwarta zagra przedstawienie „Po Otellu”. To próba opowiedzenia historii Otella i Desdemony z perspektywy minionych zdarzeń – wspomnień, rachunku sumienia, rozliczenia z przeszłością.

5 lipca, w poniedziałek o godz. 18.00, aktorzy krakowskiego Teatru Migro przedstawią w Parku „Echa”. Spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Odwołuje się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń. Zdjęcia, które będą ożywać na oczach widzów, przeniosą nas do świata wielu kultur, narodowości i wyznań. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Natomiast muzyka, złożona m. in. z regionalnych pieśni, pomoże nam poznać inne języki, dźwięki oraz słowa modlitw. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

„Chłopaki płaczą” Teatru Dramatycznego M. St. Warszawy to ostatni ze spektakli tegorocznego ZLT. 6 lipca o godz. 19.00 na scenie Zamojskiego Domu Kultury męska ekipa aktorska udowodni, że emocjonalne spotkanie w męskim gronie nie musi być stereotypową libacją ani rywalizacją. Może być wymianą doświadczeń, szansą na spojrzenie na siebie nawzajem z wyrozumiałością i zgodą na słabość, porażkę, a czasem nawet prywatną katastrofę. Okazją do odkrycia nowych pokładów wrażliwości niezbędnej do życia – a czasem i do tego, żeby to życie ocalić.

Na zakończenie zamojskiego święta teatru, w sobotę 8 lipca o godz. 21.30 na Rynku Wodnym zobaczymy „Lady Zamość ”, w którym wezmą udział Anna Kukułowicz, Małgorzata Lipczyńska, Agnieszka Obst-Chwała, Hanna Piaseczna, Natalia Rzeźniak-Pospieszalska, Beata Ścibakówna.

Zamojskie Lato Teatralne jest najstarszym plenerowym festiwalem teatralnym w Polsce.
31 lipca 1976 r. Jan Machulski z Teatrem Ochoty wystawił na Rynku Wielkim w Zamościu „Romea i Julię”, wiekopomne dzieło Williama Szekspira. Przez kolejne dekady na terenie Zespołu Staromiejskiego prezentowały się niemal wszystkie polskie teatry zawodowe oraz wiele teatrów zagranicznych m.in. z Ukrainy, Litwy, Włoch, Słowacji, Czech, Rosji. Od 1985 r. publiczność decyduje, który spektakl zasługuje na największe uznanie; faworyt większości otrzymuje Buławę Hetmańską. Patronat honorowy nad wydarzeniem obejmują: Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk oraz aktorki małżeństwo od lat związane z ZLT Beata Ścibakówna i Jan Englert.

Wstęp na spektakle na Rynku Wielkim, Wodnym oraz w Parku jest wolny. Spektakle w Zamojskim Domu Kultury są biletowane, a bilety można nabyć na: www.zdk.pl 

dsc 6614 Zamojskie Lato Teatralne nadchodzi

Poprzedni artykułDobór leku z grupy NLPZ a stan zdrowia pacjenta
Następny artykułRajd charytatywny – Zaproszenie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments