Nowe zwierzęta w zamojskim zoo [ZDJĘCIA]

0
285

W pierwszych dniach czerwca do Zamojskiego ZOO dotarły afrykańskie gazele – samice gazeli mhor oraz samiec gazeli dorkas – sprowadzone z hiszpańskiego Zoo Aquarium de Madrid. Gazele dorkas to niewielkie zwierzęta zamieszkujące półpustynie północnej Afryki. Zamojskie Zoo jest jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który zajmuje się hodowlą tych gazeli, a co za tym idzie również ochroną tego gatunku.

Wprowadzenie nowego samca dorkasa do istniejącego stada ma na celu wzbogacenie grupy o nowe geny, co pozytywnie wpływa na różnorodność genetyczną przyszłego potomstwa. Natomiast samice gazeli mhor dołączyły do trzech już obecnych samców, tworząc hodowlane stado. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy świadkami rozmnażania się tych zwierząt – podkreślają opiekunowie zwierząt.

Obecnie samice będą towarzyszyć najstarszemu samcowi na wybiegu przy pawilonie żyrafiarni, gdzie będą mogły być obserwowane przez odwiedzających. Pozostałe dwa samce zostały przeniesione do innej stajni, aby uniknąć rywalizacji i walk o samice. W przyszłości, również one będą towarzyszyć samicom i przyczynią się do zwiększenia różnorodności genetycznej potomstwa. Działania te mają na celu uzyskanie jak największej różnorodności genetycznej wśród osobników hodowanych w zamojskim ogrodzie zoologicznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku gazeli mhor, które są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem w ich naturalnym środowisku. Zdrowe, silne i genetycznie zróżnicowane osobniki, które urodzą się w zoo, mają szansę wspomóc istniejącą populację w naturze i przyczynić się do wzrostu jej liczebności. Zamojskie Zoo jest dumne z możliwości przyczynienia się do ochrony i zachowania tych zagrożonych gatunków oraz propagowania świadomości społecznej na temat znaczenia różnorodności biologicznej i ochrony dzikiej przyrody.

gazele mhor Nowe zwierzęta w zamojskim zoo [ZDJĘCIA]

samiec dorkasa Nowe zwierzęta w zamojskim zoo [ZDJĘCIA]

Poprzedni artykułPromesy na zakup sprzętu dla OSP
Następny artykułCzy radni zamojscy pozwolą na budowę bloków mieszkalnych przez TBS? [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments