Te sposoby pomogą Ci w nauce

0
174

Chcesz zwiększyć swoją efektywność i skutecznie przyswajać nowe informacje, ale nie wiesz, jak tego dokonać? Oto kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci w nauce!

Systematyczność

Każdy, nawet najlepszy sposób na poprawę efektywności nauki nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli nie będziesz go regularnie stosować. Systematyczność jest najważniejsza – nie da się jednego dnia nauczyć materiału z całego miesiąca, bo ludzki mózg po prostu nie jest do tego przystosowany. Pamiętaj o systematyczności niezależnie od wybranych sposobów, które postanowisz wdrożyć do swojego życia. To właśnie od niej zależy ostateczny rezultat twoich działań!

Notatki z zajęć

Dobre notatki to klucz do osiągnięcia sukcesu w nauce. Nie tylko stanowią one doskonałą podstawę do powtarzania materiału przed egzaminem, ale też porządkują wiedzę i wskazują na najważniejsze informacje, które koniecznie trzeba zapamiętać. Istnieje wiele metod prowadzenia notatek – każdy uczeń i student ma własną, choć warto skorzystać z gotowych wzorów.

Dużą popularnością cieszy się tzw. metoda Cornella, która zakłada prowadzenie zapisków na podstawie gotowego, usystematyzowanego wzoru. Notatka wykonana metodą Cornella poza właściwymi informacjami posiada nagłówek, zwięzłe podsumowanie, słowa kluczowe oraz listę pytań do wykładu. Większość elementów powstaje już po zakończeniu zajęć – to świetna okazja na powtórzenie materiału!

Zakreślanie fragmentów tekstu

Każdy uczeń i student prędzej czy później musi sięgnąć do podręczników lub książek naukowych. Zazwyczaj mają one skondensowaną strukturę i są pozbawione zbędnych fragmentów. To właśnie dlatego trzeba wiedzieć, jak wydobyć z nich najważniejsze informacje. Wystarczą do tego kolorowe długopisy, a nawet kredki, z których zazwyczaj rzadko korzystasz, ale można też sięgnąć po np. zakreślacze Stabilo. Zaznacz istotne fragmenty tekstu, a później, gdy raz jeszcze sięgniesz po podręcznik, będziesz mógł łatwo powtórzyć kluczowe informacje.

Fiszki

Podczas nauki języków obcych wykorzystuj fiszki, czyli małe karteczki, na których zapisuje się pojedyncze słowa lub wyrażenia wraz z tłumaczeniem. To doskonała metoda nauki słówek – wystarczy, że codziennie przygotujesz fiszkę z jednym lub dwoma wyrażeniami, a twoje słownictwo szybko się wzbogaci. Zacznij używać fiszek, a na pewno pozytywnie się zaskoczysz!

Quizy

W internecie znajdziesz setki darmowych quizów, które często zawierają specjalistyczną wiedzę. Co więcej, niektóre wydawnictwa umieszczają bezpłatne programy edukacyjne jako dodatek do podręczników szkolnych. Skorzystaj z tej opcji – nauka poprzez quizy jest ciekawa i ekscytująca, co przekłada się na większą efektywność przyswajania informacji.

Korepetycje

Choć samodzielna nauka potrafi przynieść doskonałe rezultaty, to czasami nie ma wyjścia – trzeba sięgnąć po profesjonalne korepetycje. Nie bój się tego zrobić, bo znacznie lepiej jest się czegoś nauczyć pod okiem korepetytora, niż po raz kolejny nie zdać egzaminu. Pamiętaj, że nie musisz od razu wykupywać zajęć na cały semestr. Czasami wystarczą dwie czy trzy zajęcia z korepetytorem, żeby rozwiązać problem spowodowany przez wyjątkowo trudną partię materiału!

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Polska Liga Bocci 2023 [ZDJĘCIA]
Następny artykułLeśnicy upamiętnili zbrodnię na Rapach [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments