“Lekkomyślność” Adama Niklewicza – poczucie humoru i dystans do świętości

0
186

Zamojska wystawa zatytułowana „Lekkomyślność”, Adama Niklewicza to spektakl kompozycji powstałych w chłonnej wyobraźni artysty. To prawdziwa sceneria błyskotliwych skojarzeń i symboli.

W pewnym momencie procesu twórczego Adama Niklewicza, jego płaskie prace graficzne,czy ilustracje, wychodzą poza tradycyjne ramy i stają się dziełami przestrzennymi, para-rzeźbami, zbudowanymi z banalnych przedmiotów codziennego użytku. W dążeniu do prawdy, czy chęci jej dotknięcia, artyści posługują się odmiennymi środkami plastycznymi. W przypadku Adama Niklewicza są to umiejętnie i zaskakująco połączone przedmioty, które stają się artystycznymi rebusami o wielkiej sile oddziaływania i wymowy.

Filozoficzna natura artysty powoduje, że zdaje się on być tropicielem treści metafizycznych. Nie bez wpływu, w przypadku artysty jakim jest Adam Niklewicz, jest bagaż dzieciństwa wyniesiony przez niego ze wschodnich kresów ówczesnej Polski i ukochanego Zamościa, w którym ukończył on Liceum Plastyczne.

Właśnie polskość zapisana w twórczych genach artysty , głęboko wyczuwana jest w wielu jego pracach.

Swoista poezja, specyficzne poczucie humoru i dystans do świętości, cechuje większość prac artysty.

To prawdziwie i oryginalnie prowadzony niekończący się dialog ze współczesnością.

Jerzy Tyburski – Kurator wystawy

 

Adam Niklewicz urodził się w Hrubieszowie a w 1976 roku ukończył zamojskie PLSP. 

W 1983 roku, wraz z żoną Grażyną, wyjechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkają do dziś. 

Ukończył studia na Washington University w St. Louis (specjalizacja: komunikacja graficzna) i studia podyplomowe w dziedzinie rzeźby w SUNY Purchase (State University of New York). 

Swoje prace rzeźbiarskie wystawia w galeriach i muzeach USA oraz w Europie.

Oprócz tego – jak przystało na artystę o korzeniach wschodnio-europejskich – Niklewicz prowadzi od lat studio ilustracyjne a lista jego klientów zawiera wszystkie czołowe amerykańskie publikatory. 

Od roku 2000 wykłada na wydziale sztuki w Central Connecticut State University.

W Polsce, jego prace były pokazywane w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, w warszawskiej Zachęcie, BWA – Galerii Zamojskiej, galerii Cellar w Krakowie, galerii FWD: w Poznaniu, oraz w ramach pokazów Art Moves (Fundacja Rusz) w Toruniu, a pisały o nich magazyny Obieg, Format, Artpunkt, Szum i Exit.

Źródło: Urząd Miasta Zamość

7396b

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Poszukiwani stażyści. Zapoznaj się z listą płatnych staży z zamojskiego PUP
Następny artykułZawody dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych [ZDJĘCIA I LAUREACI]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments