Wystawa ph. “Dzieci Zamojszczyzny” i jubileusz 50-lecia Powiatu Schwäbisch Hall

0
133

We wtorek (23.05) delegacja Powiatu Zamojskiego na czele ze Starostą Zamojskim Stanisławem Grześko i Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu Joanną Mazurek uczestniczyła w uroczystościach jubileuszu 50-lecia Powiatu Schwäbisch Hall. W trakcie swojego pobytu delegacja Powiatu Zamojskiego miała także okazję spotkać się z przedstawicielami Schwäbisch Hall, aby omówić przyszłe perspektywy współpracy. 

Na szczególną uwagę zasługuje wpisująca się w uroczystość jubileuszową prezentacja wystawy dr Beaty Kozaczyńskiej ph. „Dzieci Zamojszczyzny”, którą przez najbliższy rok będzie można oglądać w budynku Starostwa Schwäbisch Hall. Opowiada ona o wydarzeniach z 1942 i 1943 roku, kiedy to Niemcy przeprowadzili brutalną pacyfikację blisko 300 polskich wsi. Ponad 100 tys. ich mieszkańców wywieziono z domów (wśród wypędzonych było przeszło 30 tys. dzieci). Miejsce wysiedlonych Polaków zajęli niemieccy koloniści z różnych części Europy.

Do wydarzeń sprzed 80. lat oraz swojego ubiegłorocznego udziału w uroczystościach upamiętniających tę tragedię nawiązał w przemówieniu były prezydent RFN Horst Köhler.

Wizyta delegacji Powiatu Zamojskiego w Schwäbisch Hall była nie tylko okazją do świętowania 50-lecia ich jubileuszu, ale również do wzmacniania więzi między tymi dwoma społecznościami oraz budowania mostu pokoju.

Źródło: Starostwo Powiatowe

1740b Wystawa ph.

Poprzedni artykułSzybka rekcja policjantów uratowała życie 76-latka
Następny artykuł75 tys. straciła 76-latka “inwestując” w kryptowaluty.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments