Powstaje pierwszy w Zamościu tor modelarski na Plantach (zdjęcia)

0
774

Projekt powstania toru modelarskiego zapoczątkował pomysł Krzysztofa Korzeniowskiego, prezesa Stowarzyszenia Modelarstwa Sportowego AERO Zamość oraz Andrzeja Niezgody, sekretarza AERO Zamość, aby spopularyzować w centrum Zamościa sport modelarski. 

Po ponad 2 latach starań udało się pomysłem zainteresować Tomasza Kossowskiego, dyrektora Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrzych w Urzędzie Miasta Zamość. Nie przypadkowo wybrano teren pod budowę. Były to tereny zielone Osiedla Planty, vis-a-vis boisk Orlik, ze względu na efekty widowiskowe tych terenów. I tu pojawił się kolejny problem. Okazało się, że wybrany teren oznaczony jest symbolem 2B, co oznacza objęcie nadzorem konserwatora zabytków, który zgodził się aby „w nowoczesny sposób rewitalizować ten zabytkowy teren, jednak tor nie może szpecić szerszej perspektywy”.

Został zaprojektowany tor w kształcie pierścieni, zewnętrzny o średnicy 36 m oraz wewnętrzny 3m” mówi Krzysztof Korzeniowski. „Tor przeznaczony będzie głównie dla modeli latających na uwięzi, ale już pytają o możliwość skorzystania z toru jeżdżący na rolkach czy hulajnogach”. Jak widać tor będzie wielofunkcyjny.

Inwestorem budowy toru jest miasto Zamość, które przeznacza około 100 tys. złotych na realizację. Budowa toru powinna zostać ukończona z końcem maja.

Pierwsze zawody pucharowe o charakterze ogólnopolskim, zorganizować będzie można jeszcze w tym sezonie. W dalszej perspektywie są też zawody międzynarodowe. Tor modelarski na Plantach stanie się świetnym elementem promującym miasto Zamość. Jak widać, przeznaczony będzie nie tylko dla modeli sportowych, ale stanie się ośrodkiem integrującym starszą publiczność i dzieci.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments