Najlepsze pomoce dydaktyczne dla uczniów szkół podstawowych

0
179

Nauka w szkole podstawowej naprawdę może być fascynująca! Do jej przekazywania wystarczy użyć nowoczesnych pomocy dydaktycznych – skupienie na nich uwagi dzieci jest o wiele łatwiejsze, niż przy użyciu przestarzałego liczydła… Jakie pomoce dydaktyczne w szkolnictwie są aktualnie na czasie i z czego najczęściej korzystają nowocześni nauczyciele?

Nauka w szkole podstawowej naprawdę może być fascynująca! Do jej przekazywania wystarczy użyć nowoczesnych pomocy dydaktycznych – skupienie na nich uwagi dzieci jest o wiele łatwiejsze, niż przy użyciu przestarzałego liczydła… Jakie pomoce dydaktyczne w szkolnictwie są aktualnie na czasie i z czego najczęściej korzystają nowocześni nauczyciele?

Co to są pomoce dydaktyczne?

Niektórzy zastanawiają się, co właściwie kryje się za pojęciem „pomoce dydaktyczne”. Są to po prostu przedmioty różnego rodzaju, oddziałujące pozytywnie na dzieci w konkretnym wieku. Zagłębiając się w definicję, ich zadaniem jest nie tylko sprawienie, że proces nauki stanie się o wiele ciekawszy, ale przede wszystkim łączenie przyjemnego z pożytecznym – nauki przez zabawę. Do takich pomocy dydaktycznych zaliczają się na przykład fenomenalne dywany interaktywne. Dzięki zabawom, które są ciekawe i interesującym interakcjom uczniowie mogą w szybszy, zdecydowanie przyjemniejszy sposób poznawać litery i cyfry. Pomoce dydaktyczne różnią się między sobą poziomem zaawansowania, a więc dostosowuje się je odpowiednio do wieku korzystającego z nich dziecka.

W świecie pomocy dydaktycznych

Nie da się ukryć – elektroniczne środki służące do zapisywania, a także przetwarzania i przede wszystkim przesyłania informacji, są czymś na kształt synonimu naszej cywilizacji. Nasze dzieci stają się świadkami, a nade wszystko uczestnikami w procesie tworzenia nowego, interaktywnego świata. Nie można więc im tego uniemożliwiać czy też ograniczać – właśnie dlatego środkiem dydaktycznym staje się również Internet. Z niego właśnie zarówno nauczyciele, jak i sami uczniowie mogą czerpać niezwykle atrakcyjne ciekawostki, z których to obie strony niezwykle chętnie korzystają. Multimedia takie to nie tylko tekst czy zdjęcia, ale także dźwięk, a przede wszystkim – video.

Środek edukacyjny, który podbija coraz więcej szkół, to tablice interaktywne. Tablice interaktywne wyglądem przypominają ogromny, dotykowy monitor. Działa on dzięki połączeniu z komputerem stacjonarnym znajdującym się w klasie, bądź laptopie. To niezwykle przydatne urządzenie, które z pewnością wzbogaca klasyczne zajęcia.

Przy tworzeniu lub wybieraniu pomocy dydaktycznych do szkoły trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby nie były one zbyt skomplikowane i nie powodowały momentu, w którym to bodźce staną się nie do zniesienia dla przeciętnego ucznia. Dodatkowo, jeśli pomoc będzie zbyt skomplikowana, może rozpraszać uwagę ucznia podczas zajęć.

Pomoce dydaktyczne…. Czyli które?

Tak naprawdę pomoce dydaktyczne znane były od początku samej nauki – w końcu zalicza się do nich nawet tradycyjna tablica, po której pisze się kredą czy specjalnie przystosowanym do tego pisakiem. Są to również urządzenia przeznaczone do projekcji świetlnej, czyli projektory obrazów statycznych, ekrany, a nawet projektory filmu niemego. Zalicza się również wszelkiego rodzaju gramofony, dyktafony, radia, magnetowidy… Odchodząc jednak od części „na prąd”, doskonałą pomocą dydaktyczną są także kredki i czysta kartka papieru.

Takie edukacyjne ułatwienia służą uczniom szkół podstawowych, a także tych wyższych stopniem, przede wszystkim do przybliżenia rzeczywistości takiej, jaką jest. Ukierunkowują one spostrzeganie, a także aktywizują procesy poznawcze. Pamiętaj jednak, że pomoce dydaktyczne warto wybierać od certyfikowanych producentów.

Poprzedni artykułRekonstrukcja Bitwy pod Zaborecznem
Następny artykułZamojski Dom Kultury szuka Polskiego Szekspira
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments