“Młodość” – wernisaż wystawy Joanny Słupskiej-Maron w Zamojskim Domu Kultury

0
233

Zapraszamy na wernisaż wystawy Joanny Słupskiej-Maron 

MŁODOŚĆ

29 kwietnia 2023 r., godz. 17.00, Zamojski Dom Kultury

Sztuki wizualne i inne dyscypliny artystyczne to idealne medium do wyrażenia bezsilności, smutku, krytyki politycznej i potępienia okrucieństwa wojny.

“Pierwsze obrazy z cyklu „Młodość” powstały rok przed wybuchem wojny w Ukrainie. Są kompozycjami przedstawiającymi moją zwielokrotnioną sylwetkę w tańcu. Maluję obrazy w trójbarwnej kolorystyce, bardzo upraszczam kompozycje, a figury postaci sprowadzam do syntetyzowanych znaków. Przekaz zawarty w obrazie to alegoria niestrudzonego życia roztańczonych postaci.

Po wybuchu wojny w Ukrainie w 2022 roku, zdałam sobie sprawę, że mój projekt wizualny rozwinę w innym kierunku, a mianowicie, że będzie nawiązywać również do dramatycznych czasów, w których żyjemy i tragicznych losów ludzi z Ukrainy. Zbieżnością jest to, że zastosowana przeze mnie kolorystyka nawiązuje do flagi ukraińskiej. Kolejne obrazy namalowałam świadomie stosując symbolikę kształtów.

Postaci niosące kule, w odpowiednim geście, mają symbolizować walkę o pokój i harmonię. Sylweta odwróconego domu jest wynikiem połączenia rąk i ciał dwóch postaci. W innym obrazie możemy zobaczyć spadające kule i osłaniających się przed nimi ludzi. Jest też obraz przedstawiający gest rozłąki dwóch osób, które trzymają się za ręce i odchodzą w przeciwnych kierunkach, czy też wizerunki postaci ludzkich naznaczonych kalectwem.

Sztuki wizualne ułatwiły mi wyrażenie moich myśli. Stosując ascetyczne środki plastyczne w obrazach maluję teraźniejszość, w której żyjemy, na którą patrzymy każdego dnia i nie mamy na nią wpływu. Mój malarski manifest to niezgoda na to co się dzieje w Ukrainie. To sposób wyrażenia solidarności i współczucia dla społeczności ukraińskiej.”

Joanna Słupska-Maron

Źródło: Zamojski Dom Kultury

290

Poprzedni artykułCKF “Stylowy” kinem przyjaznym sensorycznie
Następny artykułZachęcamy do wzięcia udziału w konkursie kulinarnym “Smaki Zamościa i Roztocza”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments