XXI Zawody modeli latających balonów na ogrzane powietrze w Zamościu

0
4859

W piątek (14.04) w Zamościu o godzinie 10:00 na płycie Rynku Wielkiego przed zamojskim Ratuszem organizowane będą XXI Zawody modeli latających balonów na ogrzane powietrze „Mały Puchar Gordon-Benetta”. Według uczestników zawodów z poprzednich lat „widok wznoszących się kolorowych balonów jest cudowny”.

Po raz pierwszy „Zawody o Puchar Gordon-Benetta” organizowane były w Paryżu w 1906. James Gordon Benett był wydawcą, milionerem i entuzjastą sportów ekstremalnych. Z przekazanej przez niego kwoty 50 000 franków szwajcarskich, za 1/4 zakupiono puchar, a 3/4 zostało rozdzielone dla zwycięskich załóg. W pierwszych zawodach wzięło udział 16 załóg i 250 000 widzów.

W Zamościu zawody po raz pierwszy zorganizowali ówcześni modelarze w roku 1983. Następnie tradycję te kontynuowano z krótkimi przerwami.

W tym roku w XXI Zawodach modeli latających na ogrzane powietrze o „Mały Puchar Gordon-Benetta” udział weźmie 14 drużyn, każda z drużyn wypuści 2 modele” mówi Krzysztof Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Modelarstwa Sportowego AERO Zamość.

Cała impreza jest ucztą dla zmysłów. Latać będą modele balonów z bibułki. Są to modele o nazwie „Mały Książę”. Każdy model ma 2 metry wysokości, najpierw są klejone z kolorowej bibułki, na części znajduje się logo sponsorów. Po napełnieniu gazem z butli przez palnik, osiągają średnicę 1,5 metra. Temperatura czasy nie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza, czego skrupulatnie pilnują sędziowie. Zwykle podczas zawodów jest 2-3 sędziów. Sędziowie liczą czas od momentu opuszczenia Rynku Wielkiego przez balon do momentu zniknięcia balonu z pola widzenia.

Od kilku lat organizatorzy kładą nacisk na to aby w zawodach udział brali członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Pomysłodawcą jest Andrzej Niezgoda, były żołnierz, który jeszcze w latach 70. budował modele.

Jest to niezwykle ważny element terapii, na przykład dla osób na wózkach, zapobiegający wykluczeniu społecznemu”podkreśla Krzysztof Korzeniowski.

Ze względów niezwykle estetycznych wypuszczanych balonów i z uwagi na bardzo plastyczne widowisko w przedsięwzięciu chętnie biorą lokalne telewizje. W ubiegłym roku zawody obserwowali Amerykańscy żołnierze stacjonujący na lotnisku w Mokrem i z uznaniem wypowiadali się o zawodach.

Do udziału w zawodach zaproszeni są wszyscy modelarze z powiatu zamojskiego. Nagrodami dla najlepszych drużyn będą puchary i dyplomy oraz modele szybowców do sklejania. Do oglądania widowiska zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Zamościa i okolic.

Zdjęcie: poglądowe z Pixabay

hot air balloons g6d1fe8511 1920 XXI Zawody modeli latających balonów na ogrzane powietrze w Zamościu

Poprzedni artykułPrzed nami ostatni weekend LOTTO Superligi sezonu 2022/2023
Następny artykuł“Niebieska linia” w Kinie Konesera, opowieść o przebaczeniu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments