Czy samodzielna wymiana opon jest skomplikowana?

0
173
Grounded view. Mechanic holding a tire at the repair garage. Replacement of winter and summer tires.

Początek wiosny to okres, w którym nadchodzi czas wymiany opon zimowych na letnie. Czy można zrobić to samodzielnie? Jakie wyposażenie będzie potrzebne i kiedy lepiej skorzystać z usług wulkanizatora?

Czy samodzielna wymiana opon ma sens?

Choć w teorii wymiana opon zimowych na letnie nie jest skomplikowanym procesem, niezbędny będzie przede wszystkim profesjonalny sprzęt. Do wykonania tego zadania potrzebna jest wyważarka oraz maszyna do ściągania i zakładania opon. W celu wymiany ogumienia najpierw należy odkręcić koło, a następnie umieścić je w urządzeniu. Ręczna montażownica kosztuje przeważnie kilkaset złotych, dzięki czemu zakup sprzętu nie stanowi większej przeszkody. Warto jednak pamiętać, że wymiana ogumienia to nie tylko założenie nowych opon, lecz także odpowiednie wyważenie, które wymaga bardzo dużej precyzji. Wyważarka to już koszt na poziomie co najmniej kilku tysięcy złotych. Z tego względu bezpieczniejszym i bardziej opłacalnym wyborem będzie przeważnie wizyta w profesjonalnym serwisie. Dodatkowym problemem w domowych warunkach mogą być wszelkie opony z czujnikami ciśnienia, które wymagają większej staranności, aby nie spowodować uszkodzeń elementów elektronicznych w trakcie wymiany.

Wymiana opon u wulkanizatora – cena usługi

Wymiana opon u wulkanizatora trwa około piętnastu minut, a koszt usługi wynosi przeważnie mniej więcej 100 zł. Wiele jednak zależy od rozmiaru kół, lokalizacji, rozmiaru opon czy też czasu, w którym chcemy założyć nowy zestaw opon. Zwłaszcza na granicy wiosny i lata oraz jesieni i zimy w punktach zajmujących się wulkanizacją tworzą się duże kolejki. W takich momentach ceny mogą rosnąć, podobnie jak czas oczekiwania na realizację usługi. To sprawia, że lepiej umówić się na wymianę opon na letnie wcześniej lub zarezerwować określony termin z wyprzedzeniem.

Jakie opony letnie warto kupić?

Aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze, należy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednią wymianę ogumienia, dokręcenie oraz wyważenie kół. Liczy się także ich jakość, rodzaj bieżnika oraz parametry techniczne. Wybierając ogumienie, warto dokładnie przyjrzeć się wszelkim informacjom na temat wybranego modelu – wśród najważniejszych kwestii należy wymienić klasę opony, rozmiar, producenta oraz charakterystykę użytych materiałów. Wiele dobrej jakości opon letnich można znaleźć na stronie https://noweopony.pl/opony/nokian – propozycje firmy Nokian wyróżniają się trwałością i solidnymi parametrami.

Poprzedni artykuł“Bezsenność” – wieczorek poetycko-muzyczny w Książnicy Zamojskiej
Następny artykułFILM: Pościg i zatrzymanie pseudokibica
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments