“Rybak” przed Zamojskim Domem Kultury doczekał się renowacji

0
344

29 marca 2023 r. Zamojski Dom Kultury podpisał umowę z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na pokrycie kosztów realizacji zadania Renowacja i konserwacja rzeźby „Rybaka”.

Będzie to pierwsza tego typu renowacja od czasu kiedy „Rybak” został ustawiony przed Zamojskim Domem Kultury. Rzeźba jest w opłakanym stanie” mówi Joanna Bilska, pracownik Zamojskiego Domu Kultury.
Zakres prac obejmie pełne prace konserwatorskie, techniczne i estetyczne rzeźby wraz z zabezpieczeniem powierzchni przed dalszymi zniszczeniami powodowanymi przez czynniki atmosferyczne i biologiczne. Rybak ciągnący sieci to dużych rozmiarów rzeźba plenerowa o abstrakcyjnej formie ulokowana przed Zamojskim Domem Kultury.
Autorem projektu jest Eugeniusz Pol, a została wykonana przez Pracownię Sztuk Plastycznych w Lublinie. Rzeźbę odsłonięto w 1964 roku jako element dekoracyjny przed nową siedzibą Powiatowego Domu Kultury przy ulicy Partyzantów w Zamościu.
Koszt realizacji prac to 59 000 złotych, z czego 90% ( 53 000 złotych ) dofinansowania pochodzi z programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W najbliższych dniach rozpiszemy przetarg i wyłonimy wykonawcę prac. Chcemy zrobić to jak najszybciej tak aby w maju rozpocząć prace renowacyjne i konserwatorskie” podkreśla Joanna Bilska.

Data zakończenia realizacji zadania to 14 września 2023 r.

Poprzedni artykułSukces zamojskich licealistek w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Prawie
Następny artykułPromocja książki “Jest takie miejsce, jest taki kraj” w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments