UWAGA: Na drogach policja prowadzi akcję “NURD” (zdjęcia)

0
299

Dziś bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „NURD” (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Zwracamy szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Pełnimy służbę w radiowozach oznakowanych oraz nieoznakowanych. W działaniach wspiera nas policyjny dron.

68 218091 g UWAGA: Na drogach policja prowadzi akcję

Celem dzisiejszej akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i cyklistów, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje.

Podczas działań  zwracamy głównie uwagę na zachowania kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motocyklistów. To właśnie ta grupa w konfrontacji z samochodem najbardziej narażona jest na przykre konsekwencje wypadków drogowych i ponosi najcięższe obrażenia.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

W 2022 roku odnotowaliśmy 170 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 27 osób poniosło śmierć, zaś 142 zostały ranne. 85 wypadków miało miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych.

Z kolei rowerzyści uczestniczyli w 156 wypadkach na drogach. W tych wypadkach 13 osób zginęło, zaś 137 odniosło obrażenia.

Przykładem rażącego lekceważenia zasad ruchu drogowego przez kierujących samochodami w rejonie przejść dla pieszych jest opublikowane wczoraj nagranie z Chełma. Dzięki nagraniu od świadka, które wpłynęło na skrzynkę “Stop Agresji na drodze” chełmscy policjanci ustalili kierowcę, który przejechał przez pasy w momencie, gdy znajdowała się na nich czwórka osób, w tym dwoje dzieci. O grożącym im niebezpieczeństwie ostrzegł ich klaksonem inny kierowca. Ustalony przez policjantów kierowca, za swoje zachowanie został już ukarany.

68 218135 g UWAGA: Na drogach policja prowadzi akcję

Dziś od rana obserwujemy poczynania kierowców zarówno na trasach krajowych i wojewódzkich, ale także w centrum miast, gdzie ruch pieszych i cyklistów jest największy.

Pełnimy służbę w radiowozach oznakowanych oraz nieoznakowanych. W działaniach wspiera nas również policyjny dron.

Przypominamy kierującym, że za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych.

Źródło: Policja Lubelska: komisarz Anna Kamola

Poprzedni artykułDofinansowanie remontu lokalu komunalnego w Zamościu
Następny artykułTrwa nabór do Programu “Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments