Szklarnia do samodzielnego montażu – na co należy zwrócić uwagę?

0
494

Niegdyś wybudowanie szklarni było przedsięwzięciem wymagającym tygodni przygotowań, projektu, wielu materiałów i przede wszystkim fachowców. Dziś szklarnię w ogrodzie możemy postawić szybko i własnymi rękami. Jak to możliwe? Dzięki szklarniom ogrodowym do samodzielnego montażu. Czym się charakteryzują, co można w nich uprawiać i jak wybrać tę odpowiednią?

Ogrodnictwo stało się w ostatnich latach formą relaksu i odskocznią od codziennego życia. Dla wielu osób własne uprawy to coś więcej niż sposób na świeże warzywa i owoce z własnego ogrodu. Godziny spędzane na sianiu, sadzeniu i doglądaniu upraw potrafią wyciszyć i zrelaksować, ale dobrze, gdy ich zwieńczeniem są obfite i zdrowe plony. To dodatkowa motywacja do działania.

szklafrnia z eleganckimi grzadkami Szklarnia do samodzielnego montażu – na co należy zwrócić uwagę?

Szklarnia ogrodowa – sposób na większe plony

Dobrym sposobem na zwiększenie plonów jest zastosowanie uprawy szklarniowej. Jest to opcja, którą z powodzeniem zastosujemy nawet we własnym ogrodzie – wystarczy niewielka szklarnia i kawałek miejsca, w którym ją postawimy.

Uprawa szklarniowa daje wiele możliwości takich jak:

 • wcześniejszy wysiew,
 • wydłużenie czasu wegetacji,
 • ochrona roślin przed deszczem i gradem,
 • łatwiejsza kontrola temperatury,
 • ochrona przed promieniami UV,
 • zabezpieczenie przed szkodnikami,
 • hodowla wymagających warzyw i owoców.

Wysiewać warzywa w szklarni można już na przełomie lutego i marca, bo grunt pod okryciem jest cieplejszy. Dodatkowo taką przestrzeń można z łatwością dogrzać, stosując zewnętrzne grzejniki gazowe, olejowe lub elektryczne. Nie musimy obawiać się ani wiosennych przymrozków, ani wiatru, deszczu czy innych opadów – szklarnia zapewnia całkowitą ochronę upraw.

Z tego powodu najczęściej uprawiane w szklarniach warzywa i owoce to pomidory, ogórki, cukinie, papryki, truskawki, borówki, arbuzy, dynie itp. Wszystkie te rośliny, które wymagają szczególnych warunków, bo są delikatne, podatne na uszkodzenia lub choroby.

samodzielny montaz szklarni Szklarnia do samodzielnego montażu – na co należy zwrócić uwagę?

Jaka szklarnia jest najlepsza do ogrodu?

Szklarnia drewniana vs. metalowa

Jeszcze do niedawna w ogrodach królowały drewniane konstrukcje, bardzo często na bazie starych okien. Stosowane do budowy konstrukcji drewno było łatwo dostępne i tanie, więc dawało możliwość stworzenia szklarni na wymiar w przystępnej cenie. Dziś nie jest to już wcale najtańsze rozwiązanie, a na pewno nie najtrwalsze. Drewno wymaga regularnej konserwacji, szkodzi mu wilgoć, a także szkodniki. Metalowe konstrukcje szklarni zdecydowanie wygrywają w batalii o jakość. Zastosowanie profili aluminiowych do zbudowania szklarni sprawia, że jest ona odporna na wilgoć, niestraszny jej deszcz, nie trzeba jej konserwować, a do tego jest lekka i solidna. Nic dziwnego, że dziś o wiele większym zainteresowaniem cieszą się właśnie szklarnie metalowe.

Szklarnia ze szkła vs. poliwęglanowa

Ważna jest nie tylko sama konstrukcja, ale jej wypełnienie. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie musi to być szkło. Takie szklarnie są zdecydowanie mniej trwałe niż alternatywa dla nich, czyli szklarnie wykonane z płyt poliwęglanowych. Nie bez powodu poliwęglan zyskał tak dużą popularność – jest lekki, łatwo dostępny, a do tego niezwykle odporny na uszkodzenia, naprężenia i warunki atmosferyczne. Jeśli chcielibyśmy uzyskać tę samą jakość i trwałość przy zastosowaniu szkła, cena szklarni musiałaby wzrosnąć nawet kilkakrotnie.

Szklarnia do samodzielnego montażu

Jaka jest największa zaleta szklarni poliwęglanowych na konstrukcji aluminiowej? Taka, że możemy zmontować je sami! Dostępne w sklepie palram.pl szklarnie ogrodowe to gotowe modele, które możemy dopasować do swoich potrzeb – nie tylko ceną, ale też wyglądem. Zamawiamy gotowy produkt, który dostarczany jest na nasz adres i który możemy zbudować samodzielnie. W zestawie otrzymujemy nie tylko wszystkie niezbędne części (na wymiar – nic nie trzeba docinać), ale też instrukcję, z którą krok po kroku zmontujemy szklarnię w jeden dzień.

Przy wyborze odpowiedniej szklarni ogrodowej warto zwrócić uwagę na:

 • wielkość szklarni – musi być odpowiednia do naszego ogrodu,
 • konstrukcję – liczy się nie tylko materiał, ale też np. grubość profili,
 • sposób montażu – czy elementy łączone są śrubami czy w inny sposób,
 • typ poliwęglanu – ważna jest jego grubość, ale też właściwości ochronne,
 • producenta – dobrze, jeśli specjalizuje się w tego typu produktach.

montaz szklarni Szklarnia do samodzielnego montażu – na co należy zwrócić uwagę?

Jak przygotować się do montażu szklarni?

Kiedy już wybierzemy odpowiedni produkt, którego cena mieści się w naszym budżecie, a jakość nie budzi żadnych wątpliwości, trzeba odpowiednio przygotować się do postawienia konstrukcji.

Pierwszy krok to przygotowanie terenu – wyrównanie ziemi, zebranie darni i rozłożenie agrowłókniny, jeśli nie chcemy mieć problemu z chwastami. Warto też wykonać lekki fundament, do którego z łatwością zakotwiczymy konstrukcję szklarni. Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca, w którym będziemy mogli rozłożyć dostarczone elementy i prześledzić kolejność ich montowania wraz z dołączoną instrukcją. Nie zapomnij też zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia!

Poprzedni artykułZ ostatniej chwili. “Czeczen” zatrzymany
Następny artykułSzkolenie kierowców – konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP w Zamościu (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments