Zamojski Orszak Trzech Króli w Warszawie (zdjęcia)

0
307

4 marca 2023r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbył się Ogólnopolski Zjazd Orszaków Trzech Króli. Na początku Zjazdu głos zabrał Bp Michał Janocha, który w imieniu Ks. Kardynała Kazimierza Nycza podziękował wszystkim organizatorom za organizację wielkiego dzieła pn. Orszak Trzech Króli.

Ks. Biskup podzielił się również swoimi refleksjami i powiedział:

„…Mędrcy zobaczyli gwiazdę, oni ją dostrzegli bo obserwowali niebo, zinterpretowali ją ponieważ znali teksty kultury swoich czasów bo nie mogli nie znać tekstu z Księgi Liczb „zejdzie gwiazda z Jakuba”. Obserwacja i wpatrzenie w Niebo, w tym sensie duchowym i zakorzenienie w kulturze pomaga nam odczytywać znaki czasu. Cywilizacja urbanistyczna zabiera nam niebo, mass kultura zabiera nam kulturę wysoką, a tymczasem to obserwacja Nieba w sensie duchowym i zakorzenienie w kulturze pomaga nam rozumieć choć trochę tajemnicę świata.

Esencja wiary to jest droga za jedną gwiazdą gdy nocą spośród milionów widać gwiazdy w nieprzebranej ilości. Tak myślę sobie, że to jest obraz naszego świata dzisiaj. My mamy miliony sezonowych gwiazd, które szybko przemijają i ludzie często idą raz za jedną, raz za drugą w imię mody, nowoczesności (mówią, że nic się szybciej nie starzeje niż nowoczesność), natomiast wierność jednej gwieździe może budzić śmieszność i jest całkowicie pod prąd. I tak sobie myślę jak ten pierwszy orszak z Mędrcami podążał, gdy ktoś ich pytał dokąd idą i usłyszał odpowiedź, to musiało to być dla trzeźwego, stąpającego po ziemi człowieka dosyć absurdalne, a oni nie widzieli nawet, że idą po śladach Ojca wiary Abrahama.

Natomiast zgaśniecie gwiazdy – nie pisze o tym, ale gdyby nie zgasła to nie pytali by o drogę jest doświadczeniem wiary egzystencjalnej, kiedy zostaje zakwestionowane wszystko co oczywiste. To jakieś doświadczenie osobiste, które sprawia, że nasza wiara nie ma oparcia. Św. Teresa używa określenia „wytrwała wytrwałość” i oni się nie zniechęcają, królowie idą do Króla, nie wiedząc kim jest, pytają Heroda dla którego gwiazda jest źródłem lęku. To co dla jednych jest powodem nadziei, dla innych jest powodem lęku. Mędrcy, zobaczyli coś zwyczajnego – kobietę, dziecko i jest w tym bardzo głęboka myśl Boża i intuicja teologiczna, że te najważniejsze rzeczy odkrywamy w zwyczajności. Inną drogą wrócili do swojej ojczyzny – możemy szeroko interpretować. Z jednej strony być wiernym gwieździe, być wiernym temu Kto niezmienny, a z drugiej strony szukać wciąż nowych dróg…”

W Zjeździe uczestniczyło 160 osób z 43 miejscowości – koordynatorzy, wolontariusze, aktorzy, a także przedstawiciele władz samorządowych z terenu całej Polski. Panowała rodzinna, serdeczna atmosfera. Podczas spotkania nie zabrakło rozmów, przemyśleń i wspomnień z organizacji OTK w poszczególnych miastach i miejscowościach. Nie zabrakło również tradycyjnych zamojskich „szczodraków”.

Zamojski Orszak reprezentowany był przez Zofię Penk Sekretarza Zarządu Stowarzyszenia Sympatyków OTK w Zamościu, Monikę Poździk – nauczyciela Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu – odpowiedzialną wraz z młodzieżą za dystrybucję materiałów Orszakowych, Stanisławę Margol – nauczyciela SP w Izbicy, zaangażowaną w organizację, Małgorzatę Farion – prezesa Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu, która opowiedziała zebranym o bardzo udanym IX Zamojskim Orszaku.

Przedstawiciele Fundacji Orszak Trzech Króli w Zamościu przedstawili statystyki dotyczące ilości Orszaków w Polsce i na świecie, zestawienie przekazu z OTK w mediach, informacji technicznych, o konkursach, a także nowych projektach Fundacji OTK.

Z informacji uzyskanych od Przedstawicieli Fundacji, oraz organizatorów z Polski wynika, iż przekaz telewizyjny z IX OTK w Zamościu zyskał uznanie i bardzo się podobał. Ponad milion osób obejrzało na żywo transmisję OTK ‘ 2023.

Poznaliśmy również hasło Orszaku Trzech Króli ‘ 2024 „ W jasełkach leży” nawiązujące do obchodów 800-lecia pierwszych jasełek, które wystawił św. Franciszek z Asyżu.

Na koniec spotkania zwiedzano również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajdujące się przy Świątyni Bożej Opatrzności.

Przedstawiciele OTK w Zamościu wręczyli Władzom Fundacji OTK Warszawa upominki przygotowane przez Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Zamość.

Poprzedni artykuł46. Konkurs Wielkanocny w Zamościu
Następny artykułKolejny sukces ucznia Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments