Akademia Zamojska “perełką” Europy. Sprawdź termin zakończenia prac budowlanych

0
2229

23 lutego br. o godz.11:00 w Sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się konferencja prasowa mająca na celu przedstawić zbliżająca się finalizacje inwestycji prowadzonych przez miasto Zamość. Jedną z nich jest rewitalizacja Akademii Zamojskiej. Wiceprezydent Piotr Orzechowski zwrócił uwagę na to, że Akademia Zamojska jest projektem multidyscyplinarnym, łączącym w sobie wiele funkcji, powiedział

„Akademia Zamojska łączy w sobie funkcję edukacyjną i kulturalno-oświatową, bardzo mi bliską, ponieważ wcześniej pracowałem w Wydziale Kultury i Sportu. Budynek Akademii Zamojskiej w nowej odsłonie będzie się prezentował naprawdę okazale, będzie dostępny zarówno dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, którzy wrócą do swojej starej siedziby ale będzie też domem dla zamojskich instytucji kultury , przypomnę że na pierwszej kondygnacji będziemy mieli trzy pomieszczenia, administrowane przez Muzeum Zamojskie, będzie można oglądać te słynne już polichromie, które w trakcie prac modernizacyjnych zostały odkryte, natomiast na poddaszu na blisko trzech tysiącach metrów kwadratowych będziemy mieli Zamojską Akademie Kultury, na której dodatkową powierzchnię do dyspozycji odnajdą Zamojski Dom Kultury, BWA Galeria Zamojska, Książnica Zamojska, a także Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, więc ja już nie mogę doczekać się zakończenia tych wszystkich prac, kiedy będziemy mogli mieszkańców miasta ale także, przedstawicieli mediów zaprosić aby zaprezentować co udało się zrobić, dzięki zaangażowaniu finansowemu miasta Zamość, ale także dzięki przede wszystkim funduszom europejskim”

Przedsięwzięcie pn. „Rewitalizacja Akademii Zamojskiej” obejmuje remont konserwatorski przywracający budynkowi dawnej Akademii Zamojskiej formę z II połowy XVIII w. Prace, które są w trakcie realizacji, w ramach zadania maja na celu przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego, co pozwoli na odtworzenie bryły budynku w formie z II połowy XVIII wieku oraz adaptacje powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoli na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróci charakter budynku w formie jaką prezentował przed likwidacja Akademii.

Umowa na roboty budowlane i prace konserwatorskie została zawarta w dniu 24.06.2021 r. Wykonawcą prac została firma LUBREN Sp. z o.o. z Lublina. Wartość umowy zgodnie z aneksem nr 3 do umowy wynosi 54 125 144,06 zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 23 925 305,26 zł. Termin realizacji projektu to 31 grudnia 2023 roku.

Jednak podczas prowadzenia prac na budowie nie obyło się bez problemów. Z budowy zeszła firma Furmanek Renewal, która wygrała przetarg. W tej sprawie głos zabrał Tomasz Kossowski, dyrektor Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych „Firma Furmanek Renewal zeszła z budowy w niemiłej atmosferze, scenografia zejścia z budowy nie była właściwa nawet pod względem prawnym, finał był taki, że podpisaliśmy z firma ugodę, obyło się bez sprawy w sądzie, i dobrze, gdyż tego typu procesy trwają długo natomiast w tym czasie obiekt stałby, więc w centrum miasta mielibyśmy plac budowy, za który, my mieszkańcy, ponosilibyśmy koszty utrzymania. Firmie Furmanek Renewal zapłaciliśmy tylko i wyłącznie za prace wykonane, firma też przeanalizowała swoje stanowisko, i możliwości, pożegnaliśmy się, cieszę się z tego, faktu, że rozstaliśmy się w dobrej atmosferze. W kolejnym postępowaniu udział wzięło 8 podmiotów, ta firma również startowała, złożyła najwyższą ofertę 88 mln zł. Temat jest zamknięty nie było płaconych żadnych kar umownych” powiedział Tomasz Kossowski.

Przed nami jest jeszcze jedno z zadań, które dotyczy Akademii Zamojskiej, czyli otwarty w poniedziałek przetarg na aranżację Jest ona ostatnim zadaniem w ramach Akademii Zamojskiej, gdy tylko prezydent podpisze umowę, oczywiście po sprawdzeniu oferty i dokumentacji wówczas podane zostanie do publicznej wiadomości która z firm, będzie realizowała ten zakres. później ten obiekt, będzie elementem bardzo widocznym dla mieszkańców nie tylko z zewnątrz ale z samej funkcji, która będzie realizowana, w tym obiekcie, ale przede wszystkim dla turystów, którzy będą mogli zobaczyć jak ta Akademia Zamojska powinna była wyglądać.

Co jest istotne przy tym projekcie to fakt stanu technicznego tego obiektu, który podczas prac skuwania tynków, został uwidoczniony, czyli naprawdę, stan techniczny, który groził zawaleniem, można w ten sposób powiedzieć, obiekt jest cały zrewitalizowany jeśli chodzi o stronę techniczną czyli, pospinane zostały mury, zrobione podbicia, zrobione fundamenty, cały ten zakres był bardzo wymagający, dużo nakładów, zaangażowania ze strony projektantów, dużo zaangażowania ze strony firmy wykonawczej z racji tego, że jest to, w mojej ocenie od 21 lat najtrudniejsza inwestycja, jaka była w tym mieście realizowana” dodał Tomasz Kossowski.

Akademia Zamojska będzie największą perełką, nie tylko tu, w Zamościu, czy w Polsce ale również w Europie. Jest to budynek, który wymagał, nakładów finansowych, budynek na który dłuższy czas staraliśmy się pozyskać środki. Udało się w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zarządzanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu” zaznaczył Tomasz Kossowski.

Akademia Zamojska to jest obiekt nieprzebadany, przynajmniej raz w tygodniu pojawiają się nowe, nieprzewidziane sytuacje, odkrycia, dla przykładu, polichromie na ścianach. Zawsze może pojawić się coś nowego i Urząd Konserwatorski może zlecić przeprojektowane, jest to obiekt z XVI wieku klasy 0 Unesco. Największą niespodzianką były małe fragmenty barokowych polichromii. Przeprowadzone zostały prace konserwatorskie. Na ten cel Akademia Zamojska otrzymała od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu kwotę 532 661,09 zł, natomiast całkowita wartość zadania to 929 880 zł. Dzięki podjętym działaniom na ścianach i sufitach bez znaczących ubytków przeprowadzono rekonstrukcje lepiej zachowanych fragmentów polichromii. Odrestaurowane XVII wieczne malowidła, poświęcone życiu św. Jana Kantego ze scenami figuralnymi pejzażowymi wplecionymi w iluzjonistycznie opracowaną aranżacje architektoniczną, wzbogacona herbami, emblematami, w dekoracyjnych obramieniach jako elementy o znacznej wartości historyczno- artystycznej zostały wyeksponowane celem prezentacji dziedzictwa kulturowego Zamościa.

Jest też dobra wiadomość dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Po zakończeniu wszystkich prac odbiorowych uczniowe będą mogli od nowego roku szkolnego wrócić w mury Akademii Zamojskiej, bowiem nie ma sensu przenoszenie młodzieży w trakcie roku szkolnego.

cdf63cc3 3bb1 4957 84dd 78cf3819aebe 1 201 a Akademia Zamojska

 

Poprzedni artykułMokre: 62-latek nie opanował mocy swojego auta i wpadł do rowu z wodą (zdjęcia)
Następny artykułPo kłótni z ojcem wyładował agresję na psie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments