Wojewódzka Liga w pływaniu Dzieci i Młodzików 2023

0
309

W piątek 17 lutego, niestety nie na przepięknej pływalni Aqua w Lublinie lecz na starej, krótkiej pływalni rozpoczęli zmagania młodzi pływacy w tegorocznej edycji ligi wojewódzkiej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że do zawodów zgłoszona została rekordowa liczba 350 uczestników z 14 klubów. Już w zeszłym roku, przy organizacji takich(z mniejszą ilością zawodników) zawodów wielokrotnie zgłaszane były uwagi, że nie mogą się one odbywać wyłącznie na lubelskiej H2O i wyłącznie w piątki! Obecny Zarząd LOZP niestety nie słucha głosów z ,,terenu” i nie wyciąga wniosków, na czym tracą przede wszystkim zawodnicy i to głównie spoza Lublina.

Zawodnicy miejscowi mogą przyjść na zawody po lekcjach, po obiedzie…inni aby dojechać na rozgrzewkę na godzinę 14 muszą wyjechać tak jak np. zawodnicy Orki o godzinie 12. Pomijając fakt, że zawody trwały prawie do 20 co dla młodych organizmów przebywających w takich warunkach ponad 6 godzin nie jest bez znaczenia w kontekście wyników, to najgorsze jest jednak to, że wszyscy wiedzą, że ta pływalnia nie jest w stanie pomieścić takiej ilości zawodników, trenerów i kibiców, a jednak są one tam organizowane.

Konsekwencją tego jest to, że kto pierwszy ten lepszy, ten siedzi na krzesełkach a kto później ten stoi bądź przy odrobinie szczęścia znajdzie sobie kawałek podłogi do siedzenia! Niestety ten ostatni wariant po raz kolejny spotyka zamojskich pływaków. Trudno oceniać czy jest to wynikiem takich decyzji czy też nie, że w lidze wojewódzkiej na prawie 30 zarejestrowanych klubów(na stronie LOZP widnieją 32 kluby) w lidze startuje 14 z czego 8 z Lublina. Wojewódzka liga staje się pomału lubelską ligą ale miejską.

Mimo niekomfortowych warunków okazuje się, że sportowy duch walki zawsze triumfuje bez względu na warunki! Pływacy Orki poprawiali swoje życiówki na tych zawodach 38 razy! Oglądaliśmy wiele emocjonujących wyścigów stojących niekiedy na bardzo wysokim poziomie. W klasyfikacji klubowej 1 rundy zwyciężył UKS SP 23 Lublin-433 pkt. przed: 2.MTP Lublinianka-382, 3.UKS Olimpijczyk Lublin-352, 4.KU AZS UMCS Lublin-298, 5. UKS Orka Zamość 278, 6.KP Avia Świdnik 221 pkt…stawkę zamyka Olimpia Lublin-14 pkt. Rywalizacja klubowa toczyła się do ostatniego wyścigu, przed którym Orka plasowała się na 4 miejscu przed AZS UMCS. Wyścig sztafetowy 4x50m stylem dowolnym chłopców miał tylko tę pozycję wzmocnić. Zespół z Zamościa stawiany był w roli faworyta co potwierdziło się podczas wyścigu, który po walce ale zdecydowanie zwyciężyli i jako jedyni popłynęli poniżej 2 minut!. Sędziowie jednak dopatrzyli się minimalnego błędu podczas drugiej zmiany i drużyna w składzie: Jakub Czerwiński, Antoni Adamczyk, Mikołaj Ferens i Maciej Kędziera została zdyskwalifikowana co z kolei spowodowało spadek na miejsce 5 w klasyfikacji drużynowej.

W konkurencjach indywidualnych dekorowanych było 6 najlepszych zawodniczek i zawodników w każdej kategorii wiekowej 10-11 lat, 12 lat i 13 lat.

W kolejności rozgrywanych wyścigów w pierwszej 6 plasowali się:

Maria Mazur (11 lat)-4 na 50 dowolnym, Matviy Maksymchuk (12lat)-3 na 50 grzbietem, Jakub Czerwiński (13)-4 na 50 grzbietem, Hanna Sękowska(12)-4 na 100 klasykiem, Kajetan Zirebiec (12)-6 na 100 klasykiem, Maciej Kędziera(13)-1 na 100 klasykiem, Mikołaj Ferens (13)-5 na 100 klasykiem, Filip Kierepka(13)-6 na 100 klasykiem, Maria Mazur-5 na 100 grzbietem, Hanna Sękowska-5 na 200 stylem dowolnym, Maciej Kędziera-1 a Jakub Czerwiński 2 na 200m stylem dowolnym.

Spory sukces odnotowały 11 letnie dziewczęta w składzie: Maja Hałas, Laura Hentschel, Łucja Grabysa i Maria Mazur zajmując 3 miejsce w sztafecie 4×50 m stylem dowolnym. O jeden stopień wyżej od młodszych koleżanek na podium w tej samej konkurencji stanęli 12 letni chłopcy w składzie: Kajetan Zirebiec, Kamil Matwiejczuk, Aleksander Kahan i Maksymchuk Matviy. Sztafeta 13 letnich dziewcząt Orki w składzie: Milena Harbuz, Marlena Załuska, Nadia Repeć i Zuzanna Bondyra uplasowała się na miejscu 4.

W zespole Orki o punkty dla drużyny walczyli jeszcze: Julia Malec, Maria Siemko, Mazur Piotr, Martyna Bartkowska, Magda Kudyk, Wiktoria Rawska, Hubert Leszkowicz i Ostap Maksymchuk.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich startujących zawodników!

Poprzedni artykułHymn zamojskiego Elektryka wyróżniony w Krakowie! (zdjęcia)
Następny artykułZwycięstwo Padwy Zamość po raz szósty z rzędu! (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments