W gminie Tarnogród (okolice Biłgoraja) odkryto złoża gazu ziemnego

0
629
08.02.2023 Luchów Dolny Szyb wydobywczy gazu Jastrzębie 4 fot Miłosz Poloch

PKN ORLEN poinformował o odkryciu w okolicach Luchowa Dolnego w gminie Tarnogród dużych złóż gazu ziemnego. Jak Szacuje PKN ORLEN złoża wynoszą 500 milionów metrów sześciennych. Dzięki temu odkryciu wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

O złożach gazu ziemnego, które istnieją m.in. w powiecie biłgorajskim wiadomo od dawna. Obecnie gaz ziemny wydobywany jest w „otworach” oznaczonych jako Jastrzębiec-2 i Jastrzębiec-3 (na złożu Jastrzębiec). Ostatnio wykonano także tzw. otwór rozpoznawczy Jastrzębiec-4. I doszło do ważnego odkrycia. Dobrą wiadomość obwieścił na Twitterze Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Krajowe zasoby gazu ziemnego, obok dostaw przez Baltic Pipe oraz Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kolejne odkrycia źródeł surowca z rodzimych złóż pozwolą Grupie ORLEN utrzymać w najbliższych latach własną produkcję gazu na poziomie zbliżonym do 20% rocznego zapotrzebowania na to paliwo w naszym kraju. Każdy metr sześcienny gazu ziemnego z własnego wydobycia to nie tylko dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa, ale także dodatkowe wpływy finansowe dla samorządów, na których terenie eksploatujemy surowce. Dlatego ORLEN w dalszym ciągu będzie inwestować w poszukiwania i wydobycie węglowodorów. Integracja w silnym koncernie multienergetycznym spółek działających w segmencie upstream pozwoli zintensyfikować działania w tym zakresie i stworzyć potencjał do osiągania jeszcze lepszych efektów” powiedział Daniel Obajtek.

Odkrycia i eksploatacja gazu z kolejnych złóż ma korzystny wpływ nie tylko na możliwość zabezpieczenia dostaw gazu, ale także na kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu. Spółki prowadzące wydobycie węglowodorów mają bowiem obowiązek uiszczać tzw. opłatę eksploatacyjną uzależniona od wielkości wydobycia.

Jak mówi Paweł Dec burmistrz Tarnogrodu „Z prowadzenia tego typu odwiertów na terenie naszej gminy będą same korzyści. Eksploatacja nie jest problematyczna i uciążliwa ani dla środowiska naturalnego ani dla mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na to, że drogi dojazdowe w gminie będą przez PGNiG utrzymane w dobrym stanie. Odwierty opłacą się też gminie finansowo, już w tej chwili otrzymujemy 70 tys. zł opłaty eksploatacyjnej rocznie a gdy rozpoczną się odwierty ta opłata wzrośnie dwu- lub trzykrotnie. Wydobycie rozpocznie się niebawem, obecnie założone są odwierty na głębokości 1070 m i będzie nowy otwór na głębokości 1200 m, to czasami jest tak, że złoża mogą być tuż obok siebie, ale są zupełnie inne. Niełatwo je odnaleźć i wydobywać. Jednak technologia jest coraz bardziej zaawansowana. Po tych odwiertach PGNiG przystąpi do analizy i rozpocznie wydobycie gazu”

Odkrycia i eksploatacja gazu z kolejnych złóż ma korzystny wpływ nie tylko na możliwość zabezpieczenia dostaw gazu, ale także na kondycję finansową samorządów, na terenie których znajdują się zasoby ropy i gazu.

To nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego dla Polski ale również dodatkowa szansa na rozwój samorządów, na terenie których znajdują się zasoby gazu. Jak informuje PKN ORLEN spółki prowadzące wydobycie węglowodorów mają obowiązek uiszczać tzw. opłatę eksploatacyjną uzależniona od wielkości wydobycia. Opłata dzielona jest pomiędzy gminy (60 proc.), powiaty, województwa (po 15 proc.), na terenie których znajduje się złoże oraz dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (10 proc.). W 2022 roku PGNIG z tytułu opłaty eksploatacyjnej przekazało do samorządowych budżetów około 140,5 mln zł” podkreślił na swoim Facebooku Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Dodatkowym źródłem dochodów gmin związanym z działalnością wydobywczą PGNiG z Grupy ORLEN jest podatek od nieruchomości przeznaczonych pod infrastrukturę związaną z eksploatacją węglowodorów. W 2022 roku Spółka zapłaciła z tego tytułu 72,8 mln złotych.

 

Poprzedni artykułZamojska Karta Seniora już jest, Karta Zamościanina będzie już wkrótce
Następny artykułUSG narządów kobiecych i USG ciąży – trwa rejestracja
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments