Pierścień generała Józefa Hallera dla Zamościa (zdjęcia)

0
226

10 lutego 2023 roku, podczas uroczystości obchodów 103. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, oficjalnie wręczono Prezydentowi Miasta Zamość Andrzejowi Wnukowi pierścień gen. Józefa Hallera.

W delegacji uczestniczyli również członkowie Zamojskiej Grupy Morskiej: Janina Gąsiorowska – Matka Chrzestna statku m/s „Ziemia Zamojska” oraz Waldemar Leszczyński – Dyrektor Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu. Delegacja zamojska została przyjęta w Pucku m. in. przez Hannę Pruchniewską – Burmistrza Miasta Puck oraz Andrzeja Królikowskiego – Prezesa Zarządu Krajowego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Pierścień gen. Józefa Hallera jest najwyższym odznaczeniem Ligi Morskiej i Rzecznej i przyznany został Miastu Zamość za działalność morską prowadzoną przez Zamojską Grupę Morską.

Zamojska Grupa Morska działa 8-osobowo i skupia się na działalności edukacyjnej. W ramach Grupy działają Działają w niej miejscowi sympatycy morza w tym dyrektorzy szkół i nauczyciele: Waldemar Leszczyński, Magdalena Pilip, Anna Stabińska, Jacek Podkościelny, Maria Mołdoch, Teresa Sołowiej oraz Janina Gąsiorowska.

We wspomnieniach Janiny Gąsiorowskiej matki chrzestnej statku „Ziemia Zamojska” słyszymy: „Ochrzciłam statek 2 lutego 1984 roku w Buenos Aires, w Argentynie, następnie dokończona została budowa statku i wypłynął w swój pierwszy rejs do Szczecina. W języku morskim było to tak zwane podniesienie bandery. W uroczystościach w Szczecinie uczestniczył wówczas Ryszard Kargel, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej. Z Zamościa na uroczystości pojechało wtedy 850 osób, odbyło się uroczyste odśpiewanie hymnu statku m/s „Ziemia Zamojska”.

Janina Gąsiorowska mówi: „W Zamojskiej Grupie Morskiej pracujemy wspólnie, odbyliśmy setki spotkań z dziećmi opowiadając o morzu, ucząc jak kochać morze i zachęcając do dalszej nauki na Akademii Morskiej w Szczecinie”. Do pierwszych absolwentów Akademii Morskiej należą: Mateusz Pietrzyk, oficer mechanik w Polskiej Żegludze Morskiej, Kamila Bochenek, skończyła Akademie Morską w Szczecinie i nadal tam pracuje oraz Patrycja Kierepka, która pływa na promach.

W Książnicy Zamojskiej utworzono Dział Książki Morskiej. Powstało 7 kronik, każda ma ponad 100 stron a kolejne dwie kroniki są w przygotowaniu. Obecnie dzieła opracowywane są, aby również można było z nich korzystać w formie elektronicznej, by móc szerzyć problematykę morską i zachęcać do pracy w tej kwestii.

Wydana została książka „O morzu i nie tylko, z przedszkolakami. Opowiada Janina Gąsiorowska”. Książka jest bogato ilustrowana rysunkami dzieci na tematy morskie. Podczas spotkań dzieci chętnie robią sobie zdjęcia w czapce morskiej, którą Janina Gąsiorowska przynosi na spotkania.

W Bursie Międzyszkolnej nr 2 utworzona została Sala Morska i działa Koło Morskie. Zobaczyć tu można oryginalny mundur kapitana Żeglugi Wielkiej. W Szkole Podstawowej nr 3 działa Koło Wilczków Morskich, w spotkaniach Koła uczestniczą najmłodsi uczniowie klas I, II i III. 29 września 2022 roku w ratuszu zamojskim otwarta została wystawa morska, na której pokazane zostały gromadzone przez lata eksponaty.

„Nasza działalność jest bardzo potrzebna, ponieważ mieszkańcy Zamościa wielu rzeczy nie wiedzą, na przykład o tym, że Dywizja Piechoty generała Hallera broniła Hrubieszowa i Zamościa. Dlatego tak ważna jest nasza działalność edukacyjna” mówi Janina Gąsiorowska.

10 lutego 1920 roku odbyły się w Pucku zaślubiny Polski z Morzem. Tego samego dnia odbyły się też 3-dniowe uroczystości upamiętniające tamte wydarzenie. Na zaproszenie burmistrza Pucka i Andrzeja Królikowskiego, prezesa Zarządu Krajowej Ligi Morskiej i Rzecznej do Pucka pojechali Prezydent Andrzej Wnuk, Waldemar Leszczyński oraz Janina Gąsiorowska.

Na wniosek Krajowego Klubu Matek Chrzestnych Statków Polskiej Żeglugi Morskiej kapituła przyznała Miastu Zamość Pierścień Gen. Hallera wykonany ze złota i srebra. Moment przekazania pierścienia był bardzo wzruszajacy, a uczestnicy nie mogli powstrzymać się od łez. Na koniec uroczystości delegacja z Zamościa złożyła kwiaty i podziękowała za ten zaszczyt.

Prezydent Andrzej Wnuk w swoim przemówieniu poinformował zgromadzonych, że „w Zamościu jest rondo im. Generała Józefa Hallera a jego uroczyste otwarcie przewidziane jest na koniec maja”.

W Zamościu mamy trzy autentyczne kotwice. Pierwsza kotwica jest na Rynku Solnym, pochodzi ze statku m/s „Ziemia Zamojska”, druga kotwica znajduje się w Bursie Międzyszkolnej nr 2 i jest podziękowaniem za działalność morską, natomiast trzecia jest w Szkole Podstawowej nr 3.

Poprzedni artykułCzemu spada cena Bitcoin
Następny artykuł13 lutego br. Zamojski Dom Kultury ogłosił budowanie Formacji Fascynatów Teatru
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments