Wsiąść do pociągu…Od 1 marca br. PKP Intercity obniża ceny biletów

0
1304

Stacja kolejowa w Zamościu znajduje się przy ulicy Szczebrzeskiej 11 na zachód od Starego Miasta. Jest jednym z trzech miejsc planowego miejsca zatrzymywania się pociągów pasażerskich na terenie miasta, obok przystanku Zamość Starówka i przystanku Zamość Wschód. Wyruszyć stąd możemy w każdym kierunku. Kilka razy dziennie kursuje kolejka do Lublina, gdzie bilet normalny dla osoby dorosłej kupić możemy za niecałe 20 zł. Podróżować też możemy pociągami Intercity, które obsługują dłuższe trasy. Dla przykładu za bilet normalny dla osoby dorosłej z Zamościa Starówki do Kołobrzegu zapłacimy od 125 zł za 2 klasę i od 162 zł za 1 klasę, dziecko zaś zapłaci odpowiednio od 79 zł i od 102 zł. Bilet z Zamościa do Krakowa dla osoby dorosłej bez żadnych ulg to koszt od 91 zł za 2 klasę. Bilet do Wrocławia jest niewiele droższy ponieważ kosztuje od 98 zł.

Ceny biletów w PKP mogą zmieniać się w zależności od dnia zamówienia czasem godziny tak więc jest to cennik dynamiczny.

Bardzo wygodny stał się też sposób zakupu biletów. Na stronie PKP Intercity czytamy: „Kup bilet online. Zapłać nawet 21 dni później. Bez kolejek, przez Internet. Bilet otrzymasz na e-mail. Wydrukuj lub wyświetl na swoim telefonie. Ułatwiamy podróżowanie. Zawsze najlepsza cena. Karta. Przelew. Blik”.

Od 1 marca 2023 roku PKP Intercity obniża ceny biletów. Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11% niższe od obecnie obowiązujących zaś dla kategorii EIC i EIP- średnio o około 15%, wracając tym samym do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia.

Na stronie PKP Intercity czytamy- Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract).

Przedmiotem obowiązującej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury umowy jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021 – 2030. Zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją.

Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej.

Warto pamiętać, że proponowane przez PKP Intercity oferty promocyjne pozwalają dodatkowo obniżać koszty podróży, podobnie jak obowiązujące w pociągach ulgi ustawowe. W 2022 roku z ofert promocyjnych i ulg skorzystało 25,4 mln pasażerów pociągów przewoźnika.

W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych, obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

Zdjęcie: źródło Pixabay

Poprzedni artykułPierwsza Dama z wizytą w Zamościu i Białobrzegach (zdjęcia)
Następny artykułPrzyjemność – co to takiego i jak ją osiągnąć?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments